Eközben Joe Biden szerte a világon egyre nagyobb kritikával kell szembesüljön azért, mert kritikusai szerint sorsukra hagyta az afgánokat. Tegnap az is kiderült, hogy a múlt hónapban az amerikai külügyi adminisztráció közölte az elnök stábjával, hogy a hírszerzés szerint az afgán főváros az amerikai kivonulás után gyorsan a táliboké lesz, de ezt a jelentést ignorálta.
Az európai erők mentőakciókat szerveznek a városba
A britek SAS csapatokat vezényeltek át, és a repülőtéren kívülre küldik őket, hogy megkeressék és kiszabadítsák a csapdába esett brit polgárokat és segítőiket, de szinte biztos, hogy ezek a „kis csapatok” nem tudnak időben elérni mindenkit, aki segítségre szorul.
Németország közölte, hogy a különleges erők helikoptereit repítette az országba, annak reményében, hogy mentőakciókkal segítsék a Kabulban rekedt német állampolgárokat és egyéb rászorulókat és elvigyék őket a repülőtérre.
A 34 éves afgán Tokhi, egykori brit tolmács a The Times-nak elmondta, hogy háromszor járt a repülőtéren, mióta a brit erők a hét elején e-mailt küldtek neki, hogy kimenekítik, de eddig még nem sikerült túljutnia a két tálib ellenőrzőpont közül az elsőn sem, amely elzárja a bejáratot.
Eközben Shafiqa, aki a brit különleges erőknél szolgált Kabul közelében elmondta, hogy ő és két női kollégája bár kitöltötték az űrlapokat, amelyekben helyet kértek az Egyesült Királyság járataira, de még nem hívták be őket a repülőtérre annak ellenére sem, hogy a tálibok megpróbálják levadászni őket.
A 26 éves fiatalember azt mondta, hogy azért menekült el otthonából, mert olyan hírek keringenek, hogy az iszlamista harcosok hozzájutottak a brit kollaboránsok listájához, és most ezek alapján vadásznak rájuk. Most a város házai között bujdokol abban a reményben, hogy elég sokáig sikerül elkerülnie a dzsihadistákat ahhoz, hogy egy evakuációs járaton felszabaduljon számára egy hely.
A menekültjáratok ma is közlekednek: az Egyesült Államok reményei szerint mintegy 2000, az Egyesült Királyság pedig további 1000 embert szállít ki.