Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
Az európai félvezetőipar fellendítésére indított programot az Európai Bizottság, ezt a piacot jelenleg ázsiai gyártók uralják.
Az elmúlt hónapokban akadozott a gyártás és a szállítás, ez pedig gondot okozott sok európai gép- és autógyártó cégnek is. A Bizottság ezeket a problémákat szeretné megszüntetni a Szövetség az ipari processzor és félvezető technológiákért nevű kezdeményezéssel – számolt be az euronews.com.
Egy franciaországi kutatóintézet vezetője szerint Európa könnyen vezető hatalommá válhat ebben az iparágban: „Versenyképesek vagyunk, mert megvan a tudásunk és a technológiánk is, így a tudományos eredményeket gyorsan át tudjuk ültetni a termelésbe” – mondta Olivier Faynot, a CEA-LETI vezetője.
A kezdeményezés népszerűsítése érdekében az Európai Unió belpiacokért felelős biztosa több francia kutatóintézetet és gyártót is meglátogatott. Ennek ellenére nem biztos, hogy az EU gyorsan fel tud építeni egy új félvezető-gyártó üzemet. De nem kizárt:
„Célunk, hogy 10 éven belül 20 százalékos piaci részesedést érjünk el, ez nekünk elég. Az Egyesült Államok 30 százalékot szeretne kihasítani, ez együtt a világpiac fele. Az a célunk, hogy Európa legyen a legerősebb, legnagyobb teljesítményű félvezetők szülőhelye. Nekünk az a legfontosabb, hogy itt készüljenek ezek, hogy ezzel ki tudjuk elégíteni az ipari felhasználók igényeit” – mondta Thierry Breton, az EU belpiaci biztosa.
Akár háromszorosára nőhet a piac
A szövetséghez máris csatlakozott a Soitec; miniatűr, kis fogyasztású chipeket és félvezetőket gyártanak. A cég vezetője szerint a piac a háromszorosára nőhet a következő években. „Fontos, hogy Európa ipari nagyhatalomként lássa magát. Együtt kell kitaposnunk az ehhez vezető utat. Amikor ipari önállóságról beszélünk, akkor technológiai vezető pozícióról van szó” – mondta Paul Boudre, a cég igazgatója.
A tervek szerint a szövetség tagjai fogják megtervezni és legyártani a processzorok következő generációját. Ez jelenleg a 10-16 nanométeres áramköröket jelenti, de a jövő a 2 és 5 nanométer közöttieké.
Nyitókép: Youtube