Az USA budapesti nagykövete Brüsszelbe utazott
Azt hiszem most van az a pillanat, amikor meg lehetne kímélni David Pressmant a Budapestre történő fáradságos visszautazástól.
A lelki megrázkódtatásokra szakosodott Ilyse Kennedy szakértő szerint a fehér embereknek „mély szégyenkezésre van szükségük a fehérségük miatt és azért, hogy beismerjék az őseik által okozott károkat”.
Éles kritikákat kapott az elmúlt napokban a Washington Post című amerikai napilap, mert a múlt hét végén internetes oldalán olyan videót tett közzé, amelyben a megszólalók arra ösztönzik a fehér embereket, hogy alakítsanak „fehér felelősségi csoportokat", és éljék át a „mély szégyen időszakát” – számolt be a Fox News amerikai hírcsatorna.
A lap The New Normal (Az új normalitás) című podcast-sorozatának legújabb része a „Mi a fehér faji identitás és miért fontos?” címmel jelent meg. A videóban mentálhigiénés szakértők, pszichológusok és írók fejtik ki véleményüket arról, hogy „hogyan kell a fehér embereknek megérteniük a fehérségüket és a fehér felsőbbrendűség előnyeit”.
A megszólalók szerint a „fehérség megértésének” általuk javasolt egyik módjának részét képezi a „fehér felelősségi csoportba” való belépés vagy annak létrehozása. Resmaa Menakem pszichológiai szakíró arról beszélt, hogy a fehér emberek körében nem létezik antirasszista kultúra. Menakem szerint a csak fehér emberekből álló felelősségi csoportoknak „éveken keresztül össze kellene gyűlniük, hogy egy egymással összehangolt közösséget tudjanak kialakítani”. A lelki megrázkódtatásokra szakosodott Ilyse Kennedy szakértő szerint
A videóban egy oklahomai nő arról beszélt: nem számít, hogy valaki mennyi munkát fektet abba, hogy antirasszista legyen, a fehér felelősségnek „valójában soha nincs vége”. Úgy fogalmazott: „Nem számít, mennyit dolgozol rajta, még több munka vár rád”.
A videó nagy felháborodást keltett a közösségi médiában is. A Twitteren sokan bírálták a podcast-adást, amelyben – mint fogalmaztak – a szereplők nyilvánvaló támadást indítottak a fehér emberek ellen. Volt, aki azt írta: „Ez egy nagyon furcsa álvallásos törekvés, amely valószínűleg többet árt, mint használ”.
(MTI)
Nyitóképen: A George Floyd fekete bőrű férfi halála miatt tiltakozók tüntetnek békésen Minneapolisban 2020. május 29-én. Fotó: MTI/EPA/CRAIG LASSIG