Konnektivitás: Szijjártó Péter a minszki és a müncheni biztonsági konferencián is részt vesz
A Politico természetesen hibának nevezte a magyar miniszter döntését.
A fehérorosz elnök mindezt Putyinnal is megbeszélte.
Fehéroroszországban vizsgálják ki a Ryanair légitársaság Minszkben leszállított gépén utazó Raman Prataszevics blogger orosz állampolgárságú barátnőjének ügyét is – közölte Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal a BelTA fehérorosz állami hírügynökség keddi jelentése szerint.
Látogatási engedély
Szofija Szapegát, aki Prataszeviccsel utazott az Athén-Vilnius járaton, fehérorosz barátjával együtt május 23-án vették őrizetbe, miután a gépet minszki leszállásra kényszerítették, bombariadóra hivatkozva. „Mindkettőjük ügyében Fehéroroszországban folyik a nyomozás – idézte a BelTA Lukasenkát. „Ezt megmondtam az orosz elnöknek” – tette hozzá, az orosz elnökkel a hét végén Szocsiban tartott kétnapos informális megbeszélésére utalva.
Alekszej Maszkaljev, a minszki orosz nagykövetség sajtótitkára kedden közölte, hogy a nagykövetség engedélyt kapott Szofija Szapega többszöri meglátogatására, és számítása szerint rövidesen ismételten találkozhatnak vele. Szapega, a fehérorosz kormány által szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője, Prataszevics barátnője az őrizetbe vétele után néhány nappal közzétett hatósági videofelvételen azt mondta, hogy az ellenzéki tüntetések elnyomásáért felelős illetékesek fényképes névsorát közlő "@BlackBookBelarus Telegram-csatorna szerkesztője. A portált a fehérorosz hatóságok szintén szélsőségesnek minősítették áprilisban.
Meghosszabbított őrizet
A múlt héten Szapega előzetes őrizetét két hónappal meghosszabbították, és átszállították őt az Állambiztonsági Bizottság (KGB) fogdájába. A szocsi informális csúcstalálkozó kapcsán Alekszej Makarkin orosz politológus a Charta97 fehérorosz emberi jogi szervezet honlapján közölt írásban megjegyezte, hogy Lukasenka többek között tájékoztatta Putyint a Fehéroroszország Fekete Könyvében a fehérorosz erőszakszervezetek tagjairól megjelent publikációkról, hogy megindokolja, miért nem kívánja kiengedni Szapegát az országból.
„Putyin számára nemcsak politikailag, de pszichológialag is elfogadhatatlan, ha nyomást akarnak gyakorolni a rendszerhez hű rendvédelmiekre. Annál is inkább, hogy a fehérorosz ellenzékiek mint korábban, most is idegenek Oroszország számára. Erről tanúskodik az orosz külügyminisztérium állásfoglalása a Szapega-ügyben, amely már a kezdetektől különbözött enyheségével a szokásos nyugatellenes kirohanásoktól” – idézte Makarkint a Charta97.
(MTI)