Luxembourgi székhellyel, egyelőre huszonkét uniós tagállam részvételével alakult meg kedden az Európai Ügyészség (EPPO). A szervezet feladata az európai uniós költségvetéssel szemben elkövetett bűncselekmények feltárása, valamint az unió pénzügyi érdekeinek átfogó védelme lesz.
Az EPPO székhelyén tartott keddi sajtótájékoztatóján Laura Codruța Kövesi uniós főügyész, a román korrupcióellenes ügyészség egykori vezetője azt mondta: az uniós ügyészség függetlenségéhez nem férhet kétség, mint ahogy ahhoz sem, hogy a szervezet a következő időszakban tagállami esetek ezreiben indít majd nyomozást.
Kövesi üdvözölte a magyar lépést, Jourová nem
Az EPPO-t létrehozó uniós rendelethez öt tagállam, Magyarország, Lengyelország, Dánia, Írország és Svédország nem csatlakozott. A dánok és az írek nem vesznek részt az uniós szintű igazság- és belügyi intézkedések végrehajtásában, amely Magyarország pedig munkamegállapodást kötött a szervezettel. Laura Codruța Kövesi sajtónyilatkozatában üdvözölte a magyar megállapodást és reményét fejezte ki aziránt, hogy a többi távol maradó állammal is köthet hasonló alkut.
Věra Jourová, az értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos, az Európai Bizottság alelnöke nem volt ennyire elnéző a távol maradókkal a Magyar Nemzet szerint. Mint mondta, ő maga már az előző biztosi mandátumának nagy részét is azzal töltötte, hogy meggyőzze a csatlakozásról a szkeptikus tagállamokat. Nevén nevezte Magyarországot és Lengyelországot is: a két országgal kapcsolatban megjegyezte, szerinte van kapcsolat azok EPPO-ból való távolmaradása és a velük szembeni jogállamisági aggályok között. Az EU új jogállamisági mechanizmusáról és az uniós ügyészségről szólva elmondta: mivel az új költségvetés és a mentőalap rekordmagas összeget foglal magában, az unió egyetlen eurócentet sem hagyhat ellenőrizetlenül.
Nyitókép: Dursun Aydemir / Pool / Hans Lucas / AFP