Ez az Aszad-rezsim vége, az oroszok átdobhatják erőiket Ukrajnába
Kellemetlen az oroszoknak politikailag, katonailag kevésbé.
Az iszlám köztársaság szavazati jogát januárban függesztették fel az ENSZ alapokmányának 19. cikke alapján, amely lehetővé teszi, hogy ideiglenesen megvonják azon országok szavazati jogát, amelyek kétéves hozzájárulásuknak megfelelő vagy annál nagyobb tartozást halmoztak fel.
Irán csütörtökön teljességgel elfogadhatatlannak nevezte, hogy felfüggesztették szavazati jogát az ENSZ Közgyűlésében. Az iszlám köztársaság szavazati jogát januárban függesztették fel az ENSZ alapokmányának 19. cikke alapján, amely lehetővé teszi, hogy ideiglenesen megvonják azon országok szavazati jogát, amelyek kétéves hozzájárulásuknak megfelelő vagy annál nagyobb tartozást halmoztak fel.
Teherán az amerikai szankciókkal indokolta fizetésképtelenségét. Donald Trump előző amerikai elnök 2018-ban felmondta az Iránnal kötött többhatalmi atomalkut, és kötelezettségszegésre hivatkozva szankciókat léptetett életbe. António Guterres ENSZ-főtitkárhoz címzett levelében Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter azt írta: országa elutasítja szavazati jogának felfüggesztését. Hangsúlyozta: Teherán elhibázottnak tartja a döntést, mert akaratán kívül, az amerikai büntető intézkedések miatt került ebbe a helyzetbe.
Az amerikai szankciók megbonyolítják a tartozás rendezését
Az ENSZ Közgyűlése elnökéhez címzett, május 28-i levelében Guterres jelezte, hogy jelenleg öt országnak vonták meg a szavazati jogát a 19. cikk alapján. A főtitkár megjegyezte: a Közgyűlés eltekinthet a szavazati jog felfüggesztésétől, ha úgy látja, hogy az adott állam fizetésképtelensége tőle független okokra vezethető vissza.
Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő napi sajtótájékoztatóján rámutatott: folyamatosan tárgyalnak az iszlám köztársasággal a tartozás rendezésének lehetővé tételéről. Hozzátette: a világszervezet és Irán is igyekszik rendezni a helyzetet, de a szankciók megbonyolítják ezt. Trump utódja, Joe Biden jelenlegi amerikai elnök jelezte: szeretné, ha az Egyesült Államok visszatérne az atomalkuhoz. Ennek érdekében áprilisban tárgyalások kezdődtek az osztrák fővárosban. A vita a szankciók és Teherán kötelezettségvállalásai körül forog. A megbeszélések a következő héten folytatódnak.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Az iráni elnöki hivatal honlapja