Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Az EU az uniós beutazási korlátozások enyhítését javasolja a WHO ajánlásával rendelkező vakcinával beoltottak esetében is.
Az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő hétfőn azzal a céllal, hogy a tagállamok enyhítsék az Európai Unióba irányuló, nem alapvető beutazásokra vonatkozó jelenlegi korlátozásokat mind az Európai Unióban engedélyezett védőoltásokkal, mind az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által sürgősségi felhasználásra alkalmasnak ítélt oltóanyagokkal beoltottak esetében.
A WHO által elismert vakcinákra terjedne ki a beutazási engedély
Az uniós bizottság közleménye szerint a javaslat szerint a tagállamok ne csak a jó járványügyi helyzetben lévő országokból érkezőknek engedélyezzék a „nem alapvetően szükséges beutazást”, hanem olyanoknak is, akik az Európai Unióban engedélyezett védőoltások valamelyikének összes ajánlott dózisát legalább 14 nappal érkezésük előtt megkapták.
Engedélyüket a tagállamok azokra a vakcinákra is kiterjeszthetnék, amelyeket az Egészségügyi Világszervezet felvesz a sürgősségi felhasználásra alkalmas oltóanyagok jegyzékébe.
Az utazóknak beoltottságukat a tagállami hatóságok által kiadott tanúsítvánnyal, vagy az Európai Bizottság által egyenértékűnek elismert tanúsítvánnyal kell bizonyítaniuk – húzták alá.
Amennyiben a tagállamok felszámolják a negatív PCR-teszt bemutatását megkövetelő szabályozást, illetve a beoltottakra vonatkozó karanténkötelezettséget, akkor ezeket a szabályokat az EU-n kívülről érkező, szintén beoltott utazókra is érvényessé kell tenniük.
de szigorúan kell ellenőrizniük az igazolványok hitelességét, érvényességét és azt, hogy tartalmazzák-e az összes vonatkozó adatot. Lehetővé kell tenniük továbbá, hogy oltott szüleikkel az oltásban nem részesült gyermekek együtt utazhassanak, ha legalább 72 órával korábban kiállított negatív PCR-teszttel rendelkeznek. A tagállamok az érkezés után további tesztkötelezettséget írhatnak elő – tették hozzá.
A cél, hogy megelőzzék a vírusmutánsok terjedését
A jelenlegi korlátozások enyhítését az Európai Bizottság az oltási programok előreheladottságára és a globális járványügyi helyzet fejleményeire alapozta. Az uniós szinten összehangolni szükséges mechanizmus
Az Európai Unió először tavaly június végén tette közzé azoknak az országoknak a listáját, ahonnan korlátozásmentesen léphetnek be az EU-ba.
A Nyugat Balkán jól jár, de Kínával folytatódik a huzavona
A listán jelenleg Ausztrália, Új-Zéland, Ruanda, Dél-Korea, Japán, Thaiföld, és Szingapúr szerepelnek. A listáról korábban lekerült Montenegró és Szerbia, Tunézia, Georgia, Kanada, Algéria, Marokkó és Uruguay. Andorra, Monaco, San Marino, a Vatikán, Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc állampolgárai szintén korlátozások nélkül utazhatnak be az unióba.
Alapvetően a rendszer szerint az az ország számít biztonságosnak, amelyben az új koronavírus-fertőzöttek számának növekedése az EU-s átlaghoz közeli vagy az alatti. A lista alkalmazása jogilag nem kötelező, de egy tagállam nem határozhat úgy, hogy egy jegyzéken nem szereplő, unión kívüli országra vonatkozóan a többiek beleegyezése nélkül oldja fel a korlátozásokat.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Filip Singer