Szeptember 12-én avatják boldoggá Stefan Wyszynski lengyel bíborost

2021. április 23. 15:58

Stefan Wyszynski a nácizmus, majd a kommunizmus elleni küzdelemben is elsőrendű szerepet töltött be.

2021. április 23. 15:58

Szeptember 12-én avatják boldoggá Stefan Wyszynski lengyel bíborost Varsóban, miután az eredetileg tavaly júniusra tervezett ceremóniát a koronavírus-járvány miatt elhalasztották - közölték pénteken Ferenc pápa döntését a varsói főegyházmegye honlapján.

A lengyel Mindszenty

A volt lengyel prímással együtt aznap Róza Maria Czackát is boldoggá avatják. A ferences nővér 1911-ben megalapította a varsói Vakokat és Gyengénlátókat Gondozó Társaságot, majd 1922-ben a Varsó melletti Laskiban létrehozta a híres vakgondozó intézetet. Wyszynski a második világháború alatt az intézet lelkészeként szolgált. A szeptember 12-én délben kezdődő boldoggá avatási szertartást Marcello Semeraro bíboros, a Szentek Ügyeinek Kongregációját vezető prefektus fogja celebrálni.    Ferenc pápa 2019 októberében, 30 évig tartó boldoggá avatási eljárás után nyitotta meg az utat Wyszynski bíboros boldoggá avatása előtt,

elismerve egy, az ő közbenjárására történt csodát.   

A szellemi jelentőségét tekintve Mindszenty József hercegprímással gyakran párhuzamba állított, a lengyel és az európai katolikus egyház jelképes alakjának számító, a nácizmus, majd a kommunizmus elleni küzdelemben elsőrendű szerepet betöltött Stefan Wyszynski 1901-ben született. 1948-ban lett Varsó és Gniezno érseke, Lengyelország prímása, 1953-ban avatták bíborossá. 1981-ben Varsóban hunyt el, három héttel a lengyel pápa, II. János Pál elleni sikertelen merényletet követően.    Wyszynski viszonyítási pont volt a katolikus egyház és a kommunista rendszer közötti kapcsolatok, valamint Lengyelország történelmi eseményeinek alakulásában a hidegháború időszakában. Az egyház és az állam viszonyában taktikai okokból személyesen felvállalt bizonyos engedményeket, viszont nem tűrte el a rezsimmel együttműködő békepapok tevékenységét, kiállt az ellenzék, a sztrájkoló munkások követelései mellett, kereste a feszültségek feloldásának lehetőségeit.   

Aláírás után internálás

1950-ben, annak reményében, hogy sikerül megállítani az egyház ellen irányuló sztálinista megtorlást, Wyszynski prímás aláírt egy, a kommunista állam és az egyház viszonyáról szóló megállapodást. 1953-1956-ban internálták. Abban az időszakban dolgozta ki a nemzet szellemi megújulásának programját, amelyet az 50-es évek végétől a lengyel katolikusok el is kezdtek megvalósítani. 1956-ban, az akkori átmeneti politikai olvadás időszakában Wyszynski egy újabb, az egyház iránti engedményeket tartalmazó

megállapodást írt alá az akkori lengyel kormányfővel, Wladislaw Gomulkával.   

Emlékezetesnek számít az 1978-as pápaválasztás utáni jelenet, amikor az akkor 77 éves Wyszynski bíboros a Szent Péter téren térdre borult az ő hozzájárulásával frissen megválasztott II. János Pál előtt, aki a pápai trónusról felugorva elébe sietett, és átkarolta a lengyel egyházi vezetőt.

(MTI)

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
péterx
2021. április 24. 13:39
Karol Woytila és Stefan Wyszynski a kommunista idők negy lengyel szentjei, akik tartásukkal, okosságukkal, hitükkel sokaknak adtak erőt a helytálláshoz. Méltók, hogy az egyházban szentnek mondjuk őket: nem mi találtuk ki, hanem észleltük Isten túlcsorduló kegyelmét az életükben, tetteikben.
szodabár
2021. április 24. 12:07
Szerencsére van benne náci történet is. Már kezdtem aggódni, hogy nem lesz haladó.
szeekely
2021. április 23. 20:11
Mucsa es kozepszer vagy katolikus tobbseg! Magyarorszagra (is) rafer egy kis politikai katolicizmus.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!