Vérengzés történt Franciaországban: a hatóságok egyelőre nem reagáltak a megkeresésekre
A La Voix du Nord című regionális lap szerint a gyanúsított egy 20-as évei elején járó férfi.
Egyre több szakember véli úgy, hogy nem lenne szabad egyelőre enyhíteni a korlátozásokon az országban.
Franciaországban a koronavírus-járvány következtében elhunytak száma csütörtökön, a harmadik hullám tetőzését megelőzően elérte a százezret.
Nem felejtünk el egyetlen arcot, egyetlen nevet sem”
– írta a Twitteren Emmanuel Macron államfő csütörtök este.
Emelkedő számok
Jóllehet a vírus reprodukciós rátája már egy alá csökkent, azaz nem minden fertőzött adja tovább a vírust, a kórházakban csaknem 32 ezer fertőzöttet ápolnak, és az intenzív osztályok rendelkezésére álló 8 ezer ágyon csaknem 6 ezer súlyos beteg fekszik. Az ő számuk a hónap végéig még várhatóan emelkedik.
Franciaországban egy éve volt utoljára ilyen sok, súlyos állapotban lévő fertőzött. Az őszi hullám tetőzésekor alacsonyabb, 4900 volt a számuk. Európában Franciaország a harmadik ország Nagy-Britannia és Olaszország után, ahol az elhunytak száma meghaladta a 100 ezret, a lakosság számához viszonyított halálozási ráta ugyanakkor nem magasabb az európai átlagnál. Az idősotthonok lakóinak csaknem teljes átoltottsága és a tömeges oltás ellenére azonban áprilisban naponta még mindig több mint kétszázan haltak meg a kórházakban.
A harmadik hullám még nincs mögöttünk, a biztató jelek ellenére a kórházi tetőzést még nem értük el”
– fogalmazott szerdán Gabriel Attal kormányszóvivő, aki szerint a kórházakra „még nehéz napok várnak”.
Ellentmondásos a helyzet
A kormányszóvivő szerint „a járványhelyzet nagyon ellentmondásos. Jóllehet az előjelek biztatóak, és azt mutatják, hogy a március 20-án először 16 megyében, majd tíz nappal ezelőtt az ország teljes területén bevezetett korlátozó intézkedések működnek, még korai lenne teljes hatékonyságukat megállapítani országos szinten”.
Egyre több szakember fogalmazza meg azt a véleményt, hogy a hónap végére előrejelzett javulás ellenére sem lenne szabad egyelőre enyhíteni a korlátozásokon. Az iskolák még legalább két hétig zárva tartanak a tavaszi szünet miatt. Emmanuel Macron ugyanakkor csütörtökön először önkormányzati vezetőkkel, majd kormánya tagjaival megkezdte az egyeztetéseket a korlátozások fokozatos feloldásának május közepére tervezett megkezdéséről. A kormányszóvivő tájékoztatása szerint az államfő jelezte, hogy első körben az október vége óta zárva tartó vendéglátóhelyek teraszai és a múzeumok nyithatnak majd meg. Azt is elmondta, hogy az üzletek is várhatóan csak május közepétől fogadhatnak újra vásárlókat.
(MTI)
Nyitókép: Chirstian Hartmann / POOL / AFP