Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
A leköszönő bolgár miniszterelnök szabadságra ment, hogy egy új kormány összetételén dolgozzon.
„Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök bejelentette, hogy komoly munkálatokba kezd egy új kabinet létrehozása érdekében, amelyre a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) kormánypárt fog javaslatot tenni. Közölte, hogy céltudatosan ezzel a kérdéssel fog foglalkozni és éppen ezért megy szabadságra, Tomiszlav Doncsev miniszterelnök-helyettes helyettesíti” – áll a közleményben.
Boriszov szerint világos elképzelést kell adni arról, hogyan is nézzen ki egy új, euroatlanti irányultságú, kiegyensúlyozott kormányzat.
A bolgár törvények szerint Boriszov a lemondása ellenére ügyvivő miniszterelnökként ellátja a hivatalt, amíg utódját a parlament meg nem erősíti a tisztségben. Azzal azonban, hogy szabadságra ment, a kormányfő a hivatali teendőket helyettesére, Doncsevre ruházta át.
Kevés az esélye, hogy sikerül a jobbközép kormányalakítás
Boriszov szerdán közölte, hogy nem lesz kormányfő abban az esetben sem, ha a választásokon győztes pártjának (GERB) sikerülne kormányt alakítania, ami egyébként nem valószínű az eddigi fejlemények tanúsága szerint. Boriszov később bejelentette, hogy a GERB Daniel Mitov korábbi külügyminisztert jelöli majd miniszterelnöknek.
Az április 4-i parlamenti választásokat Boriszov pártja, a Demokratikus Erők Szövetségével koalícióban induló GERB nyerte meg, amely 75 képviselőt küldhet a 240 tagú törvényhozásba. A Van Ilyen Nép nevű ellenzéki párt lett a második (51 képviselő), a szintén ellenzéki Szocialista Párt pedig 43 képviselővel lehet jelen a parlamentben. A voksolás eredményeként hat párt kerül be az ország törvényhozásába, ezek közül négy kizárta az együttműködést az eddigi kormánypárttal.
Az ellenzéknek sincs könnyű dolga a kormányalakítással
A GERB mindeddig nem tudott új koalíciós kormányt alakítani, és Boriszov maga is elismerte, hogy ennek nagyon kicsi a valószínűsége.
A kormányalakítás jogát még nem adta át a választásokon második helyen végzett pártnak, de arról már most letett, hogy ő legyen a miniszterelnök, ha pártja mégis részt vehetne a koalícióban.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/AFP/John Thys