BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Csak a magyar zászlókat kell eltávolítani a székelyudvarhelyi városháza polgármesteri irodájából a Bukaresti Táblabíróság szerdán kimondott jogerős ítélete szerint.
Bukaresti Törvényszék 2020 júniusában első fokon a zászlókat Magyarország szimbólumainak tekintette, ezért elrendelte eltávolításukat. A másodfokon eljáró táblabíróság ezután elutasította Gálfi Árpád polgármester fellebbezését, aki úgy érvelt, hogy „a piros-fehér-zöld zászlókat Székelyudvarhely magyarországi testvértelepüléseitől kapták, és a tisztelet jeléül tűzték ki a lengyelországi, szlovákiai testvértelepülésektől kapott zászlókkal együtt”. A bírósági ítélet szerint azonban csak a magyar jelképeket kell eltávolítani.
A bíróság azt is elrendelte, hogy a polgármester fizessen 4000 lej ügyvédi díjat a felperesnek, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjeként politizáló Dan Tanasă vezette szervezetnek, a székelyföldi románok nevében fellépő, valójában a magyar szimbólumok és nyelvhasználat ellen pereskedő Méltóságért Európában Polgári Egyesületnek (ADEC).
Dan Tanasa különösen aktív a székely városban
Az ADEC 2019-ben a székely zászlót és a városzászlót is peres úton távolíttatta el a székelyudvarhelyi városháza homlokzatáról, és bepanaszolta a polgármesteri hivatalt, mert az Udvarhely Napok plakátján csak magyarul jelent meg az esemény neve. Utóbbi keresetét mind az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD), mind a bíróság elutasította – emlékeztetett az ügy előzményeire a Székelyhon.ro.
„A bíróság döntése jogerős, fellebbezésre nincs lehetőség. Jogállamban az ilyen döntéseket végre kell hajtani, még akkor is, ha nem értünk vele egyet” – kommentálta a döntést Zörgő Noémi a városháza szóvivője.
Fotó: MTI/Veres Nándor