Korábban a Demokratikus Unionista Párt politikusai bizalmatlansági indítványt nyújtottak be Arlene Fosterrel szemben – számolt be korábban a BBC. A levelet a Demokratikus Unionista Párt (DUP) képviselői és Észak-Írország Parlamentjének tagjai terjesztették.
A párt nem kommentálta a hírt, de az egyik közgyűlési tag a BBC-nek elmondta, hogy a párton belül a többség támogatja a vezetőség megváltoztatását. A levélre reagálva jelentette be lemondását a kormányfő, miután érzékelte, hogy eltűnt mögüle pártja támogatása.
Arlene Fostert a DUP első női vezetőjévé 2015 decemberében választották meg. A poszton Peter Robinsont váltotta és ő volt az egyetlen jelölt.
Vezetőként eltöltött hivatali ideje rendkívül viharos korszak volt a Nagy-Britannához tartozó ír országrész életében. Miután szembesülni kellett a Brexit következményeivel, melyet pártja a helyi lakosság ellenérzéseivel szemben támogatott, egy zöldenergia-botránnyal is meg kellett birkóznia.
A koronavírus és a Brexit együttesen vezettek a bizalomvesztéshez
Ekkor jött a koronavírus-járvány, aminek tetőpontjaként április elején kitört zavargások, melyekért szakértői vélemények szerint az összecsapásokat a háttérből a britpárti protestáns unionista mozgalom szélsőséges félkatonai szervezetei – az Ulster Defence Association (UDA) és az Ulster Volunteer Force (UVF) – irányíthatják.
A legnagyobb bizalomvesztést egyértelműen a Brexit okozta, ami miatt különös nyomás nehezedik a DUP felső vezetésére, mivel az úgynevezett Észak-Írországi Jegyzőkönyv hatalmas vihart okozott az Ír tengeren bevezetett új szabályozások miatt.
A párt korábban azzal érvelt, hogy soha nem támogatta ezt a protokollt, és aktívan megpróbálta megdönteni azt.
Arlene Foster pártbéli ellenfelei tehát most látták elérkezettnek az időt, hogy a DUP felső vezetése és az északír kormány ellen akcióba lépjenek, a miniszterelnök döntése ennek ment elébe, és önként távozott tisztségéből.
(BBC,MTI)