Tusk: „Szánalmas, hogy Európában egyesek félnek Oroszország potenciáljától!"
A lengyel miniszterelnök azt is kijelentette: az illegális migrációt nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni.
Washington tíz orosz diplomatát utasít ki, több céget betiltottak, az amerikai bankok pedig nem vásárolhatnak rubel alapú állampapírokat.
Joe Biden amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy pénzügyi szankciókat léptet életbe Oroszország ellen, és kiutasít az országból tíz orosz diplomatát válaszul a Moszkva részéről érkezett kibertámadásokra és az amerikai elnökválasztásokba történt orosz beavatkozásra. Moszkva korábban bejelentette: a közeljövőben nem tartja valószínűnek azt, hogy a két ország vezetője csúcstalálkozón vegyen részt. Azt mondták, a bevezetett szankciók a „legkevésbé sem segítik” a két ország közeledését.
Diplomatákat tiltanak ki, cégeket feketelistáznak
Az amerikai elnök által csütörtökön délután aláírt rendelet értelmében az Egyesült Állmok olyan büntető intézkedéseket hoz, amelyek
„stratégiai és gazdasági következményekkel” járnak majd Oroszországra,
ha ez utóbbi folytatja vagy fokozza a nemzetközi helyzet destabilizálására irányuló akcióit. Washington ezen kívül kiutasít tíz olyan orosz személyt, aki az orosz hírszerzésnek dolgozik amerikai területen diplomáciai fedettség alatt – fogalmaz a rendelet.
Joe Biden elnök végrehajtási parancsában felhatalmazza az Egyesült Államok kormányát az orosz gazdaság bármely szektorának szankcionálására, és korlátozta Oroszország államadósság-kibocsátási képességét. A célja az, hogy megbüntesse Moszkvát a 2020-as amerikai választásokba való beavatkozásért.
Az orosz államadósság finanszírozása nehezebbé válik
Biden június 14-től megtiltotta az amerikai pénzintézeteknek, hogy részt vegyenek a „rubelben nevesített orosz szuverén kötvények elsődleges piacán”.
Az amerikai pénzügyminisztérium 32 olyan jogi és természetes személyt is feketelistára tett, amelyek állításuk szerint az orosz kormány által irányított, „kísérletetet tettek a 2020-as amerikai elnökválasztásokba való beavatkozásra” és egyéb „dezinformációs és beavatkozási cselekedeteket hajtottak végre”.
A Kreml a végrehajtási rendelet közzététele előtt azt nyilatkozta, hogy „egyenértékűen fog reagálni” és figyelmeztetett arra is, hogy az amerikai intézkedések csökkentik annak esélyét, hogy Joe Biden és Vlagyimir Putyin elnök között csúcstalálkozó jöhessen létre a közeljövőben.
Maradtak kiskapuk
Londoni pénzügyi elemzők véleménye szerint a Moszkva ellen csütörtökön bejelentett új amerikai
és ha ez a jövőben is így marad, az intézkedések piaci hatása várhatóan korlátozott lesz.
Liam Peach, az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közép- és kelet-európai ügyekkel foglalkozó közgazdásza a szankciók csütörtöki bejelentése utáni helyzetértékelésében kiemelte: az intézkedéscsomag diplomáciai részénél – gazdasági és piaci szempontból – súlyosabb elem az, hogy június 14-től amerikai pénzügyi szolgáltatók nem vehetnek részt a rubelben denominált orosz szuverén adósság elsődleges piaci forgalmazásában.
Az elemző szerint ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy az amerikai kormány nem terjesztette ki a szankciót az orosz államadósság-eszközök másodpiaci forgalmazására.
(Reuters, MTI)
Fotó: MTI/EPA/AP/Andrew Harnik