Kuba lassan elsötétedik
Két nap alatt kétszer omlott össze a karibi kommunista állam áramszolgáltatása. Az elektromos vezetékrendszer teljesen elhasználódott az idők során, sötét a jövő.
Miguel Díaz-Canel, jelenlegi elnököt választották meg a Kubai Kommunista Párt élére.
Díaz-Canel megválasztása az1959-es kubai baloldali forradalmat vezető Fidel-testvérek, Fidel és Raúl hat évtizedes kormányzását zárja le. Miguel Díaz-Canel 2018-ban váltotta fel Raúl Castrót a karibi szigetország államelnöki posztján, és széles körben számítottak a pártvezetői megválasztására is. Elnöki kinevezése óta hangoztatta a folytonosság fontosságát, és elemzők szerint nem várható, hogy változtatni fog Kuba egypárti szocialista rendszerén – írta a Reuters hírügynökség.
A Disznó-öböl beli invázió 50. évfordulóján jött a generációváltás
Díaz-Canel nem egy rögtönzés gyümölcse, hanem egy fiatalabb forradalmár átgondolt kiválasztása,
aki mindazzal rendelkezik, amit elvárnak a magasabb pozíciót betöltőktől” – mondta Raúl Castro pénteken a kongresszuson mondott nyitóbeszédében, amelyben bejelentette lemondását a párt vezetéséről.
„Április 19. történelmi nap” – emlékeztetett a párt a Twitteren.
Az ötévente tartott legmagasabb fórumon, amelyen a párt politikáját tekintik át és megválasztják a vezetőséget, háromszáz küldött vett részt Havannában.
Castro 2016-ban kezdte el a hatalomátadás folyamatát
A legutóbbi pártkongresszuson, 2016-ban Castro kijelentette, hogy ez lesz az utolsó, amelyen az úgynevezett történelmi nemzedék elnököl, amely a Sierra Maestrában harcolt az Egyesült Államok támogatta Fulgencio Batista diktátor megbuktatásáért.
Azt még nem jelentették be, ki váltja majd Machado Ventura kommunista ideológust a párt kettes számú vezetőjének székében.
Miguel Díaz-Canel már a Forradalom után született
Elnökké választásakor sokat írtak arról, hogy amikor vidéken élt, farmerben járt, kerékpárral járt dolgozni, és imádja a Beatlest, tabletet használ, a stílusa szemmel láthatóan modernebb, mint a Castro-fivéreké. Ő az első civil az ország és a párt élén a forradalom óta, de egész karrierjét a párton belül járta végig, lépcsőről lépcsőre, amíg eljutott a legfelsőbb tisztségbe.
mielőtt a hatalmon lévő kommunista párt által kiválasztott parlamenti képviselők 2018-ban az elnöki tisztségre megválasztották.
Hároméves katonai szolgálatát a légvédelmi erőknél teljesítette, képesítése elektronikai mérnök.
Alapjában véve radikális – az ideológiai harcokhoz szokott pártkatona
Elnökké választása óta változtatott a hangnemén:
decemberben „zsoldosoknak és hazugoknak” titulálta a független kubai médiát
– emlékeztett az AFP francia hírügynökség.
„Általában véve a nemzedékváltás semmilyen garanciát nem ad az esetleges nyitással kapcsolatban, mert Kubában a politikai legitimitás elérésének a legbiztosabb módja, ha erőt mutatnak fel” – mondta az AFP-nek Harold Cardenas, a La Joven Cuba portál politikai elemzője és igazgatója.
A politikus, akinek első házasságából két gyermeke született, párthíveinek elmondása szerint egyszerű és megközelíthető, „képes meghallgatni az embereket”.
Az elnök néhány hete védte meg a doktori disszertációját „a tudományra és az innovációra alapozott kormányzás” témájában.
„Alapjában véve radikális” – mondta Carlos Alzugaray professzor, volt diplomata: „Szinte a teljes karrierjét a pártban töltötte, és nem a kormányban. A politikai, ideológiai harchoz szokott hozzá.”
(MTI)
Fotó: 8voCongresoPCC, Twitter