Elővette Trump a botrányos Biden-laptop ügyét, már döntést is hozott
Nem ússzák meg a főszereplők.
Ausztrália szeptemberig kivonja a katonáit Afganisztánból, összhangban az Egyesült Államok és többi szövetségese döntésével – jelentette be csütörtökön az ország miniszterelnöke.
Amint azt megírtuk, az amerikai csapatok szeptember 11-ig kivonulnak Afganisztánból.
Scott Morrison nem nevezte meg a napot, amikor az utolsó ausztrál katona is elhagyja Afganisztánt, de leszögezte: a döntés mérföldkő hazája katonai történelmében.
A NATO afganisztáni missziójának 2001-es indulása óta több mint 39 ezer ausztrál katona szolgált Afganisztánban, ahol 41-en haltak meg közülük. Jelenleg már csak 80 ausztrál katona állomásozik az ázsiai országban.
Joe Biden amerikai elnök szerdán jelentette be, hogy az amerikai csapatok a 2001-es New York-i terrortámadás huszadik évfordulójáig, szeptember 11-ig kivonulnak Afganisztánból, hozzátéve, hogy a jelenleg Afganisztánban állomásozó, körülbelül 2500 amerikai katona kivonását május 1-jén kezdik meg.
„Én vagyok a negyedik amerikai elnök, amióta az amerikai csapatok Afganisztánban vannak. Két republikánus. Két demokrata. Nem ruházom át ezt a felelősséget az ötödikre”
– szögezte le Biden.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben bejelentette a NATO-erők kivonását Afganisztánból. A főtitkár Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a NATO-erők kivonása Afganisztánból rendezett, összehangolt és megfontolt módon, néhány hónap alatt zajlik le.
A csapatkivonásról szóló döntést már a bejelentés napján több afgán tisztségviselő keményen bírálta, az afgán elnöki hivatal csütörtöki közleményében mindazonáltal leszögezték: tiszteletben tartják az elhatározást, és igyekeznek biztosítani zökkenőmentes végrehajtását. „Az afgán biztonsági erők teljes mértékben képesek megvédeni az országot és a népet” – tették hozzá.
Az afgán nemzeti megbékélési tanács elnöke, Abdulla Abdulla hangsúlyozta: a csapatkivonás a kormányt és a tálibokat arra kényszeríti, hogy megtanuljanak békésen élni egymás mellett.
„Ennek a konfliktusnak nincs győztese”
– szögezte le a 2001 óta dúló harcokra utalva. „Remélem, ezt a tálibok is megértik.”
(MTI)
Kép forrása: MTI