Közel három évvel ezelőtt, 2018 májusában lépett életbe az Európai Unió általános adatvédelmi rendelete (GDPR), és úgy tűnik, a 27 országból álló blokk továbbra is lépést kíván tartani a modern technológiák fejlődésével. Ez támasztaja alá az Európai Bizottság nemrég megjelent javaslatcsomagja, mely a mesterséges intelligencia kiterjedt, uniós szintű szabályozását vetíti elő, célja pedig a magas kockázatú MI-alkalmazások használatának korlátozása.
Elengedhetetlen a mesterséges intelligencia szabályozása
A most asztalon lévő, mesterséges intelligenciát szabályozó javaslatcsomag egyértelműen a felhasználók felé billenti a mérleg nyelvét,
ugyanakkor csak azon a területeken igyekszik konkrét szabályozást bevezetni, ahol már most is gyakoriak a visszaélések. Egyrészt betiltanák azokat a manipulálásra használható MI-rendszereket, amelyek veszélyeztetik az emberek biztonságát, megélhetését. Másrészt pedig magas kockázatúnak minősítenék azokat a technológiákat, amelyek sérthetik az uniós jog által védett alapvető értékeket, így a szabadságjogokat és a magánélethez való jogot. Ilyen, magas kockázatú technológiának számít a nyilvános helyeken alkalmazott biometrikus azonosító rendszerek, valamint a munkaerőtorozásánál, illetve a hitelbírálati minősítéshez használt MI-alapú alkalmazások is.
Az Európai Bizottság a magas kockázatúnak minősített rendszerek számára szigorú átláthatósági, adatbiztonsági és adatminőségi szabályokat irányozna elő.
A cél, hogy az MI-technológia során a szolgálatók megfelelő tájékoztatásban részesítsék a felhasználókat, a megosztott adatok nyomon követhetőek legyenek és nagyobb hangsúlyt kapjon a kiberbiztonság. A magas kockázatúnak minősített rendszereknél továbbá elvárás lenne, hogy még piacra kerülésük előtt vizsgálják azt, hogy a termékek megfelelnek-e az előírásoknak.
Ugyanakkor Brüsszel más MI-rendszerek esetében csak minimális, nagyobb átláthatóságot és a felhasználók tájékoztatását célzó szigorítást vezetne be. Ilyenek többek között a chatbotok, az érzelemfelismerő rendszerek, valamint az egyre népszerűbbé váló, úgynevezett deep fake rendszerek is. Utóbbi az angol „deep learning” (mély tanulás) és „fake” (hamis) szavakból tevődik össze, és olyan fotókat, videókat jelent, amelyeket a mesterséges intelligencia eszközével manipuláltak. A megtévesztésre alapuló technológia a szórakoztatás célját is szolgálhatja, azonban könnyű visszaélni vele, így elengedhetetlen a felhasználók fokozottabb védelme.