Tépheti a haját Von der Leyen: minden tervét keresztülhúzhatja Orbán a Daily Mail szerint
Két tűz közé került az Európai Bizottság elnöke.
Ryszard Legutko szerint Európa politikai fősodra valójában kommunista agendát hajt végre, amelynek részeredménye, hogy Európa mára elszigetelte magát saját hagyományaitól.
A Le Figarónak adott interjújában Ryszard Legutko professzor, a lengyel kormánypárt európai parlamenti képviselője a nemzetállamok gyengüléséről, az egységes európai identitásról és az európai társadalmak átformálódásáról beszélt. Az interjú apropójául a filozófus-politikus februárban megjelent legújabb, The Demon in Democracy: Totalitarian Temptations in Free Societies (A demokráciában lakozó démon: a szabad társadalmakat fenyegető totalitárius csábítások) című könyve szolgált. Művében Legutko a nyugati liberális demokráciákban való mély kiábrándultságának ad hangot, emellett állítja, hogy a liberális demokráciák és a kommunizmus számos tekintetben hasonlítanak egymásra.
„Az első dolog, amely figyelmemet felkeltette az a meleg fogadtatás volt, amelyben a kommunista rezsim korábbi vezetőit a rendszerváltást követően átalakult Lengyelország és az Európai Unió közélete részesítette.” - számol be az interjúban Legutko, aki szerint úgyszintén szembeötlő az is, hogy annak idején konzervatív antikommunista politikusként mégis mellőzöttséget kényszerült átélni a rendszerváltás utáni Lengyelországban.
„Az Európai Parlamentben a kommunisták a politikai fősodor részei! Hiába hordta be az országba a korábbi miniszterelnök Leszek Miller – korábbi kommunista pártfunkcionárius – zsákszámra a kommunista összeomlás idején a szovjet Politbüro által adományozott pénzt, ma a politikust az européer szemléletmód mintapéldájaként tüntetik fel; mindeközben engem pedig veszélyes külsősként.” - fakadt ki az interjúban Ryszard Legutko.
Legutko beszámol arról is, hogy az európai pártok egyre nagyobb hasonlóságot mutatnak egymással, ezzel együtt pedig egyre karakteresebben azonosulnak a baloldali politikával. A filozófus szerint ennek hátterében minden bizonnyal a baloldali ideológiák 1968-as – forradalmi – sikere állhat a kulturális szférában. Példaként Legutko az európai szocialistákat és a zöldeket (a kommunistákat és a liberálisokat) hozza. Legutko szerint ezt a fajta átrendeződést az okozza, hogy a konzervatívok egész egyszerűen letették a fegyvert.
A lengyel politikus-filozófus állítását a melegházasság intézményének legalizálásán keresztül támasztja alá: Franciaországban a szocialisták bevezették be, Nagy Britanniában a konzervatívok, Németországban pedig a kereszténydemokraták és a szocialisták koalíciója.
Legutko súlyos problémának tartja, hogy
A fősodratú politika ugyanis a lépésenkénti társadalomjavítás (social engineering) megszállottjává vált, amely projekt célja, hogy a társadalmat újrastrukturálva egyfajta új európai nemzetté kovácsolja a kontinens társadalmait. Ez Legutko szerint egyfajta új, többé-kevésbé homogén identitást adna a polgároknak; tulajdonképpen egy új embertípust hozva létre, amelynek farvizén a nemzetek és a nemzeti sajátosságok gyengülésével lehet számolni.
Legutko az interjúban felhívja a figyelmet arra is, hogy a kommunisták mindig is ezt akarták: nevezetesen egy új emberképet létrehozni, amely az „újbeszélt” alkalmazva maga mögött hagyja a szervesen fejlődő nyelveket. E folyamat részeként az emberek mentalitása egyetlen, a való világ jellegzetességeire kevéssé reflektáló ideológia mentén jellemezhető majd. Talán kevéssé meglepő, hogy példaként a filozófus Orwell 1984 című könyvét említi.
„A liberálisok úgy döntöttek, hogy kettő helyett ötven nem létezik!” – fakadt ki Legutko – „A mind az 50 nem bevezetésére irányuló szándék mellett következetes törekvések mutatkoznak a meglévő struktúrák felszámolására. Valójában arról van szó, hogy az egyféleséget a sokféleségbe bújtatva hozzák el.” - rögzíti a filozófus.
Legutko szól a Nyugat Lengyelországi „helytartóiról” is. Szerinte a nyugati közösség nagykövetei Varsóban kormányzóként viselkednek, nyíltan kritizálva a lengyel kormányt például az abortusz kapcsán megfogalmazott állásfoglalását illetően – nem törődve azzal, hogy ez szuverenitási kérdés.
”„Jó okunk van a szörnyülködésre”
– jegyzi meg a filozófus-politikus, aki szerint visszásnak hat, hogy az európaiak a gyarmati struktúrákat kritizálják, holott Brüsszel hívei ma is gyarmattartóként viselkednek, miközben egyfajta ideológiai agendát hajtanak végre.
Legutko szerint tehát összességében a nyugati civilizáció mély morális és spirituális válságba került, amelynek közepette az emberek kiüresedettnek, és egymástól elidegenedettnek érezhetik magukat. S joggal érezhetik, ugyanis Legutko szerint Európa elvágta saját kultúrájától szigetelte el magát.
Fotó: WIKTOR DABKOWSKI / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP