A lengyel politikus-filozófus állítását a melegházasság intézményének legalizálásán keresztül támasztja alá: Franciaországban a szocialisták bevezették be, Nagy Britanniában a konzervatívok, Németországban pedig a kereszténydemokraták és a szocialisták koalíciója.
Legutko súlyos problémának tartja, hogy
a konzervativizmus hagyományos alapelvei – a család, a vallási hagyományok ereje és jelentősége – egyszerűen eltűntek a politikai palettáról.
A fősodratú politika ugyanis a lépésenkénti társadalomjavítás (social engineering) megszállottjává vált, amely projekt célja, hogy a társadalmat újrastrukturálva egyfajta új európai nemzetté kovácsolja a kontinens társadalmait. Ez Legutko szerint egyfajta új, többé-kevésbé homogén identitást adna a polgároknak; tulajdonképpen egy új embertípust hozva létre, amelynek farvizén a nemzetek és a nemzeti sajátosságok gyengülésével lehet számolni.
Legutko az interjúban felhívja a figyelmet arra is, hogy a kommunisták mindig is ezt akarták: nevezetesen egy új emberképet létrehozni, amely az „újbeszélt” alkalmazva maga mögött hagyja a szervesen fejlődő nyelveket. E folyamat részeként az emberek mentalitása egyetlen, a való világ jellegzetességeire kevéssé reflektáló ideológia mentén jellemezhető majd. Talán kevéssé meglepő, hogy példaként a filozófus Orwell 1984 című könyvét említi.
„A liberálisok úgy döntöttek, hogy kettő helyett ötven nem létezik!” – fakadt ki Legutko – „A mind az 50 nem bevezetésére irányuló szándék mellett következetes törekvések mutatkoznak a meglévő struktúrák felszámolására. Valójában arról van szó, hogy az egyféleséget a sokféleségbe bújtatva hozzák el.” - rögzíti a filozófus.
Legutko szól a Nyugat Lengyelországi „helytartóiról” is. Szerinte a nyugati közösség nagykövetei Varsóban kormányzóként viselkednek, nyíltan kritizálva a lengyel kormányt például az abortusz kapcsán megfogalmazott állásfoglalását illetően – nem törődve azzal, hogy ez szuverenitási kérdés.
„Jó okunk van a szörnyülködésre”
”
– jegyzi meg a filozófus-politikus, aki szerint visszásnak hat, hogy az európaiak a gyarmati struktúrákat kritizálják, holott Brüsszel hívei ma is gyarmattartóként viselkednek, miközben egyfajta ideológiai agendát hajtanak végre.