Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok jelennek meg az európai politika élvonalában, egymásnak feszülni látszik Brüsszel és Berlin. Miközben Thierry Breton a közös piacért felelős uniós biztos két napja azt nyilatkozta, hogy „az EU-nak abszolút nincs szüksége az orosz Szputnyik-vakcinára”, addig Németország ezzel ellenkező módon szintén hetek óta dolgozik azon, hogy az orosz vakcinát beszerezze. Angela Merkel már január végén is hangot adott annak, hogy támogatja az orosz vakcinák beszerzését.
A Politico szerdai értesülései szerint Németország arra kéri az Európai Bizottságot, hogy „amíg folyik az Európai Gyógyszerügynökség részéről az engedélyeztetési eljárás,
indítsanak egy közbeszerzési eljárást a Szputnyik V-vakcinára annak érdekében, hogy még az EMA zöld lámpája előtt hozzájuthasson az, aki szeretne”
– írja a Politico európai kiadása egy meg nem nevezett német képviselőra hivatkozva.
A Bizottság szóvivője a Politiconak nem volt hajlandó sokkal több részletet elárulni a német kezdeményezésről.
Az köztudott, hogy legalább négy ország kell, amely bejelenti hivatalosan az igényét az orosz vakcinára, hogy a Bizottság érdemi lépéseket tegyen, ez pedig hosszadalmasnak igérkezik továbbra is.
„Nem mondhatok mást, mint, hogy a tagállamok és a Bizottság együttesen bármikor dönthetnek az oltóanyag-portfólió bővítéséről” – adott kitérő választ a szóvivő a Politico újságírójának. Az újság megjegyzi, hogy az utóbbi hónapokban az európai és orosz kapcsolatok történelmi mélypontra jutottak, így a jelenlegi helyzetben ez a kapcsolatfelvétel egyáltalán nem tűnik egyszerűnek.
A mostani német javaslat szerint először informálisan
„megszondáznák a tagállamokat”, hogy melyek azok akinek szüksége van az orosz oltóanyagra, és mekkora lenne a szükséges szállítmány.
, hogy melyek azok akinek szüksége van az orosz oltóanyagra, és mekkora lenne a szükséges szállítmány.Ezek alapján közbeszerzési eljárást írnának ki, mely során az egyes tagállamok megkapnák az orosz vakcinát egész addig, amíg az EMA nem engedélyezi hivatalosan is a Szputnyik V oltóanyag terjesztését. A közbeszerzés és az engedélyeztetési eljárás ezáltal egymással párhuzamosan futna, ezzel pedig időt spórolnának.