Ez volt a nagy közel-keleti átrendeződés éve
Idén semmi nem úgy alakult a Közel-Keleten, ahogy a hírszerzők megjósolták.
Iránban kegyelmet kapott, illetve büntetéscsökkentésben részesült több mint 1800 fogvatartott.
Iránban több mint 1800 fogvatartott – közöttük száz, állambiztonság elleni bűncselekmény miatt elítélt rab – kapott közkegyelmet vagy részesült hátralévő büntetése elengedésében egy hétfői síita ünnep alkalmából – jelentette be az iráni igazságszolgáltatás.
ahol a hatóságok állítása szerint nem tartanak őrizetben politikai foglyokat – jegyezte meg a jelentést ismertető AFP francia hírügynökség.
Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője beleegyezett, hogy kegyelmet, illetve büntetéselengedést adjon 1849 elítéltnek
– olvasható az iráni igazságügyi hivatal honlapján.
Az intézkedést a rejtőzködő imám néven is ismert Mahdi (az iszlám Messiás), a tizenkettes síiták utolsó imámja születésnapja alkalmából hozták meg.
„A közkegyelemben részesülők listáján száz, állambiztonsággal kapcsolatos indítékok miatt elítélt is szerepel, közöttük olyanok, akik kapcsolatban álltak a 2019. novemberi eseményekkel” – írták, azonban részletekre nem tértek ki.
2019 novemberében a benzinár brutális emelésének bejelentésére tiltakozási hullám kezdődött több mint száz városban, amelyet a hatóságok vaskézzel nyomtak el.
Az ENSZ szerint tömeges letartóztatások történtek, a pontos szám továbbra sem ismert, mint ahogyan az sem, hány embert tartanak fogva azóta is a tiltakozó megmozdulással kapcsolatosan. Az igazságügyi hivatal vezetőjének javaslatára a legfőbb vezető minden évben többször gyakorol csoportos közkegyelmet vallási vagy nemzeti ünnepek alkalmával.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA