Csökkenésnek indultak az olajárak, ahogy a járvány miatti friss lezárások hírére megijedtek a befektetők a kereslet esetleges visszaesésétől. Az olajpiaci helyzetet azonban felkavarta, hogy teljesen leállt a forgalom a Szuezi-csatornán, miután egy hatalmas teherhajó keresztbe fordulva beszorult az útvonalon – írja az Origo.
Váratlan esemény
Szerdán egészen különös hír bolygatta fel az olajpiacot, aminek hírére hirtelen megugrott az árfolyam, írják. A Szuezi-csatornán ugyanis keresztbe fordult és beragadt egy hatalmas teherszállító hajó. Ezzel pedig 10 tankerhajó elől vágta el potenciálisan az útvonalat, melyek együtt több millió hordó olajat szállítanának.
Minél tovább tart a fennakadás, annál valószínűbb, hogy a finomítóknak és a vásárlóknak is új megoldásokat kell találniuk, hogy biztosítsák a forgalmat – mondták az ING Economics szakértői. A szállítmányozási cégeknek most el kell dönteniük, hogy inkább a dél-afrikai Jóreménység fokán keresztül szállítanak-e, ami komoly késéseket jelentene.
Mit lép az OPEC?
Tekintettel a tartós keresleti bizonytalanságokra és az árcsökkenésre, egyre nő a várakozás azzal kapcsolatban, hogy az OPEC és külsős szövetségesei (OPEC+) az április elejére tervezett találkozón májusig kitolják a jelenleg érvényben lévő kitermelési korlátozásokat – értesült a Reuters az OPEC+ államokból származó négy forrástól.
Az Origo azt írja, az OPEC tagjai és más kitermelők egyébként abban reménykedtek, hogy enyhítetnek a kibocsátáscsökkentésen, de az iparági források szerint a világszerte tapasztalható új lezárások valószínűleg kitolják a lazítási terveket.
Megindult a csökkenés
Röviddel csütörtök 16 óra után az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 3,30 dollár (5,12 százalék) csökkenéssel, 61,11 dolláron állt. Eközben a nyugati féltekén iránydó WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 3,59 dollárral (5,87 százalékkal) 57,59 dollárra esett. A befektetők attól tartanak, hogy az elmúlt napokban több európai országban bevezetett szigorúbb megszorító intézkedések, valamint a koronavírussal szembeni oltóanyag-kiszállításában tapasztalható elmaradások a kereslet visszaesését eredményezik, aminek árcsökkentő hatása van, írja a portál.