Világszerte rengetegen állnak ki Orbán Balázs és a tudomány, a kutatás, illetve a szakmai teljesítmény védelme mellett
Peruból, az Egyesült Királyságból, Hollandiából, Németországból és Japánból is érkeztek reakciók az ELTE-botrányra.
A szélsőbalos megtorlástól, a cancel culture-től félve vannak olyanok, akik nem merik megírni azt, amit szerettek volna.
Öncenzúra akadályozhatja a fiatal írók munkáját – mondta a Nobel-díjas író, Sir Kazuo Ishiguro a BBC-nek adott interjújában. A Napok romjai és a Ne engedj el... című könyvek japán-brit szerzője arról beszélt, hogy szerinte a félelem légköre miatt vannak olyanok, akik nem merik megírni azt, amit szerettek volna, mert félnek attól, hogy lincselő tömegek szállnak majd rájuk. Az író félti a fiatal írókat, nehogy öncenzúrázzák magukat, vagy ne merjenek olyan nézőpontokból, témákról írni, melyek kívül esnek a közvetlen tapasztalataikon. Attól tart, hogy a fiatal írók pályája és hírneve még jóval sérülékenyebb, és nem akarnak majd kockázatot vállalni.
Kazuo azért is hozhatta fel ezeket a témákat, mert az utóbbi időben több hasonló vita is zajlott a brit kulturális életben, többek között JK Rowling megszólalásai is komoly botrányokhoz vezettek. Mint ismert, J. K. Rowling, a Harry Potter meglehetősen balliberális gondolkodású, feminista szerzője például azért számít ma transzfóbnak, mert szerinte menstruálni csak nők tudnak. A 66 éves Ishiguro ugyanakkor elmondta: nem tart attól, hogy őt is 'cancel'-olják, azaz a szélsőbalos felháborodás hatására kihátrálnának mögüle a kiadók és az irodalmi szervezetek. Viszonylag védett helyzetben van, hiszen ő már egy befutott, idősebb író, mondta.
Fotó: MTI