Joachim Kuhs (1956, Schonach) az AfD politikusa, európai parlamenti képviselője, országos elnökségének titkára, valamint szabadkeresztény laikus prédikátor és a Keresztények az AfD-ben (ChrAfD) nevű egyesület vezetője.
Maximilian Krah szintén AfD-s EP-képviselővel készült interjúnk mellett Kuhs-t is az AfD aktuális pozícióiról, s a párt állapotáról kérdeztük.
***
Ön szerint keresztény párt az AfD?
Nem. Mindig is hangsúlyoztuk, hogy az AfD nem keresztény párt. Megvannak a kételyeim, hogy egy pártot lehet-e egyáltalán kereszténynek nevezni. Ezáltal egyház és állam szétválasztása, amit én jelentős demokratikus alapelvnek tartok, egy kissé elmosódik.
Miért nem működik a kereszténység a politikában?
A politika elsősorban az állam és a világi kormányzás terén játszódik. Egy párt semmiképpen nem klasszikus értelemben vett keresztény közösség. Természetesen a pártok nagyon is képviselhetnek keresztény alapelveket, megpróbálhatják őket megvalósítani, rendelkezhetnek keresztény programmal. Ha az AfD programját előítéletek nélkül elolvassa, azt fogja megállapítani, hogy a most Németországban választásra felkínált programok közül az AfD-é képviseli leginkább a keresztény alapvetéseket.
És a CDU?
A CDU, ami a kereszténységet a nevében hordozza, már nem rendelkezik egy olyan egyértelműen keresztény értékrenddel, mint mi. Nem, nem vagyunk keresztény párt,
de pozícióinkat nagyon erősen befolyásolja a kereszténység.
Ön vezeti a Christen in der AfD (ChrAfD, Keresztények az AfD-ben) nevű tömörülést. Mit érdemes erről tudni, mennyiben gyakorol hatást a pártra, és hogy változott a helyzete az AfD történelmének három fázisában, Bernd Lucke, később Frauke Petry, majd a mostani Alice Weidel-Alexander Gauland-Jörg Meuthen trió alatt?
A Christen in der AfD az AfD-vel párhuzamosan fut, de hivatalosan nem az AfD szervezete. Van viszont rá hatása, főként a programalkotás fontos kérdésében – az AfD keretprogramja, amelyet öt éve dolgoztunk ki, a ChrAfD jelentős közreműködése mellett született. A „Keresztények az AfD-ben” munkacsoport már négy hónappal az AfD alapítása után felállt, bár akkor még Baden-Württemberg tartományra korlátozódott, majd egyfajta think tankké vált. 2014-ben alakult meg mai formájában a Christen in der AfD szövetségi szintű egyesület, amelyben minden tartományból voltak képviselők.