Véletlenül felgyújtotta magát egy utcai lövöldöző Ausztráliában
A meneküléshez használt kocsit akarta eltüntetni, de végül saját magát gyújtotta fel a férfi.
Szabadon engedte a mianmari katonai junta hétfőn a BBC brit televíziós csatorna helyi munkatársát, Aung Thurát, akit egy helyi médiaorgánum tudósítójával együtt három nappal ezelőtt vettek őrizetbe.
A BBC megerősítette, hogy Aung Thurát szabadon engedtek, de nem közölt további részleteket. Az újságírót pénteken tartóztatták le civil ruhás rendőrök vagy katonák, miközben egy bíróságról tudósított a fővárosban, Najpjidóban. Az ENSZ szerint csaknem negyven újságírót vettek őrizetbe a délkelet-ázsiai országban a február 1-jei katonai puccs óta. Az ausztrál külügyminisztérium megerősítette, hogy a mianmari hatóságok letartóztattak két ausztrál állampolgárt, jelenleg is konzuli segítségnyújtásban részesülnek.
s akik egyben annak a Sean Turnell nevű közgazdásznak a barátai, aki közel áll az ország korábbi de facto vezetőjéhez, a hatalomból elmozdított Aung Szan Szú Kjíhez. Az EFE spanyol hírügynökség szerint a házaspár múlt pénteken el akart menekülni az országból, a hatóságok azonban megakadályozták őket ebben.
A Szövetségi Közgyűlés Képviselőinek Bizottsága (CRPH) többségében Aung Szan Szú Kjí pártjának, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) nevű pártnak a politikusaiból áll, akik a február eleji katonai puccs miatt nem tudják betölteni tisztségüket. A hétfőn megjelentetett rendelet szerint a hatóságok azzal vádolják a CRPH-t, hogy „veszélyezteti a jogállamiságot, az ország békéjét és stabilitását”. A katonai junta ezt megelőzően hazaárulással vádolta a CRPH több tagját is.
A Myanmar Now nevű hírportál hozzátartozókra és szemtanúkra hivatkozó beszámolója szerint a halálos áldozatok között van egy 13 és egy 15 éves fiú is. Az éjszakai rajtaütések célja, hogy véget vessenek a puccs elleni tiltakozásoknak és polgári engedetlenségi mozgalomnak. Az elnyomás ellenére hétfőn ismét tiltakozók vonultak Mandalaj és egyéb városok utcáira, hogy az erőszak ellen tüntessenek, egyúttal követeljék a demokrácia visszaállítását.
Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február 1-jén átvette a hatalmat és őrizetbe vette Vin Mjint elnököt, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, valamint az NLD több magas rangú tisztségviselőjét. A Politikai Foglyokat Támogató Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet szerint vasárnapig legalább 250 ember vesztette életét a biztonsági erők fellépésének következtében, bár az AAPP szerint az áldozatok valós száma valószínűleg sokkal magasabb. A szervezet szerint eddig több mint 2600 embert vettek őrizetbe, közülük több mint 2200-an továbbra is őrizetben vannak.
(MTI)
Fotó: BBC