Vakcina 3.0: Új oxfordi vakcina készül még idén

2021. február 03. 17:49

Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem bejelentése szerint hamarosan lesz új generációs vakcina az új vírusvariánsok ellen is.

2021. február 03. 17:49
null

Hamarosan, várhatóan még az idén elkészül a koronavírus elleni oltóanyag új generációja, amely az újonnan felbukkanó vírusvariánsok ellen használható – mondták szerdai londoni sajtótájékoztatójukon az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem vezető szakértői.

Az online fórumként megtartott tájékoztatón elhangzott az is, hogy a gyógyszeripari csoport és az angliai egyetem közös fejlesztésű vakcinája az előzetes vizsgálati eredmények alapján

teljes védelmet nyújt a kórházi kezelést igénylő súlyos megbetegedések kialakulása, illetve a halálozás kockázata ellen.    

A tájékoztatón megerősítették, hogy az Oxford/AstraZeneca-vakcina 67 százalékig terjedő hatékonysággal képes megelőzni a koronavírus-fertőzés továbbadását is, vagyis komoly mértékben tudja lassítani a járvány terjedését.    

Arra a kérdésre, hogy az új vírusvariánsok ellen kidolgozott oltóanyag-változatra mikor lehet számítani, Mene Pangalos, az AstraZeneca kutatási alelnöke azt mondta: a vállalat célja az, hogy a következő tél előtt, már idén ősszel rendelkezésre álljon ez az új generációs oltóanyag.    

Andrew Pollard, az Oxfordi Egyetem oltóanyag-fejlesztő csoportjának igazgatója a sajtótájékoztatón kijelentette: a vakcinát kifejlesztő stáb nagyon bizakodó azzal kapcsolatban, hogy a nemrégiben Angliában azonosított – tudományos megjelölése szerint B.1.1.7. – új koronavírus-változattal szemben a mostani oltóanyag is hatásos lesz.    

Pollard professzor elmondta, hogy az egyetem és az AstraZeneca szakértői folyamatosan dolgoznak az erről szóló adatok összegyűjtésén, és tapasztalataikat várhatóan már a közeljövőben közzéteszik. Hozzátette:

fontos annak felismerése, hogy a vírus a továbbiakban is módosulni fog,

részben éppen a világ lakosságában fokozatosan kialakuló immunitásra reagálva.    

 

 

Andrew Pollard professzor is megerősítette, hogy a stáb máris készül a vakcina módosítására. Hangsúlyozta, hogy ez viszonylag gyors folyamat, és az eredeti vakcina tavalyi kifejlesztése utáni klinikai próbáknál jóval kisebb kiterjedésű tesztelésre lesz szükség a módosított oltóanyag alkalmazása előtt. Az új vírusvariánsokkal szembeni módosított,

hatékonyabb vakcina tervezése „nagyon-nagyon gyorsan” végbemehet,

mivel gyakorlatilag csak a tüskefehérjéhez kapcsolódó genetikai változtatásokat kell elvégezni. Ezután indulhat a gyártás, majd egy kis kiterjedésű hatásvizsgálati munka, vagyis a teljes folyamat nagyon rövid időt vesz igénybe, és őszre mindenképpen alkalmazásra készen állhat az új oltóanyag – mondta az Oxfordi Egyetem vezető szakértője.    

Matt Hancock brit egészségügyi miniszter nem sokkal a sajtótájékoztató után, a Twitteren közzétett bejegyzésében közölte, hogy Nagy-Britanniában meghaladta a tízmilliót a koronavírus ellen beadott oltások első dózisának száma. A brit kormány hét gyártótól 407 millió dózis vakcinát rendelt, ebből 100 millió adagot az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű oltóanyagából kötött le.    

A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) eddig a Pfizer és a BioNTech, az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca, valamint a Moderna vakcináinak nagy-britanniai forgalmazását engedélyezte. 

A december 8-án kezdődött nagy-britanniai oltási kampány jelenleg az első két oltóanyaggal folyik, az amerikai Moderna vállalat vakcinája várhatóan tavasszal érkezik.

 

 

(MTI)

Fotó: MTI/AP/Rafik Makbúl

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Camael
2021. február 04. 02:04
"az Oxford/AstraZeneca-vakcina 67 százalékig terjedő hatékonysággal képes megelőzni a koronavírus-fertőzés továbbadását" ezek szerint a beoltott emberek is fertőzhetnek (talán még a háziállatok is) akkor milyen alapon beszélnek nyájimmunitásról, folyamatosan félrevezetik az embereket a vírussal kapcsolatban ,csatlakozom az előttem szólóhoz, nekem is egyre jobban az az érzésem hogy valamelyik vakcinagyártó szándékosan terjesztette el vírust, ha Kínaik csodával határos módon nem ismerik fel és állítják meg már az egész világ fertőzött lenne már
Kanmacska
2021. február 03. 19:11
Honnan tudják, milyen lesz az őszi vírusvariáns? Már most vakcinát dolgoznak ki az ellen, ami majd ősszel jelenik meg?
Kanmacska
2021. február 03. 19:08
Ez most mi? Év végére már nem is szabadna járványnak lennie! Eddig nem hittem a vírus mesterséges voltában, de a cikktől az az érzésem támadt, hogy új mutációkat szeretnének terjeszteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!