Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Blinken leszögezte: országa azon fog dolgozni szövetségeseivel együtt, hogy felelősségre vonják Kínát az indiai-csendes-óceáni térség stabilitásának például a Tajvani-szorosban tapasztalható veszélyeztetése miatt.
„Az Egyesült Államok határozottan ki fog állni az emberi jogok és a demokratikus értékek védelméért világszerte, így a kínai Hszincsiang tartományban, Tibetben és Hongkongban is” – jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter a Jang Jie-csi kínai csúcsdiplomatával folytatott pénteki telefonbeszélgetésében.
Blinken leszögezte: országa azon fog dolgozni szövetségeseivel együtt, hogy felelősségre vonják Kínát az indiai-csendes-óceáni térség stabilitásának például a Tajvani-szorosban tapasztalható veszélyeztetése miatt. „Világosan megmondtam, hogy az Egyesült Államok meg fogja védeni nemzeti érdekeit, illetve küzdeni fog demokratikus értékeiért és felelősségre vonja Pekinget a nemzetközi rendszer szabályainak minden megsértése miatt” – írta Blinken a Twitteren.
Az amerikai diplomácia vezetője végül felszólította Pekinget, hogy csatlakozzon a nemzetközi közösséghez, és ítélje el a mianmari katonai puccsot. Jang Jie-csi Kína első számú diplomatája, jelenleg Hszi Csin-ping kínai elnök külpolitikai főtanácsadója, míg korábban országa külügyminisztere volt. Antony Blinken már január 19-i szenátusi meghallgatásán is kemény álláspontot képviselt Kínával kapcsolatban, és közölte, Donald Trump előző amerikai elnök kormányzatának abban igaza volt, hogy határozottabb fellépésre van szükség.
(MTI)