Továbbra is feszült az Unió és az Kreml viszonya

2021. február 15. 13:49

Szergej Lavrov szerint Brüsszel tudatosan bontotta le az orosz-uniós kapcsolatokat.

2021. február 15. 13:49
null

A Moszkva és Brüsszel közötti kapcsolatok tudatos lebontásával vádolta meg az Európai Uniót Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután hétfőn Moszkvában fogadta finn hivatali partnerét, Pekke Haavistót. „Készek vagyunk a problémák megvitatására. Amikor ez megfelel Oroszország érdekeinek is, akkor együttműködünk a klímaváltozás és a környezetvédelem kérdéseiben. De ezeknek a kapcsolatoknak a vázát Brüsszel kezdeményezésére bontották le tudatosan” – mondta a tárcavezető a vendégével közösen megtartott sajtótájékoztatón.     

Közölte, hogy Oroszország kész lesz a kapcsolatok helyreállítására, amikor EU véget vet a rombolásuknak. Mint mondta, a döntés Brüsszel kezében van. Lavrov szerint Brüsszel azáltal, hogy szemet huny az ukrajnai és baltikumi oroszajkú lakosság jogainak durva megsértése, valamint az orosz nyelv és kultúra elleni támadások, továbbá az orosz tévécsatornák betiltása fölött, maga távolodik el Oroszországtól.

– hangoztatta. Haavisto hangsúlyozta, hogy az EU fontosnak tartja megtalálni azokat a megoldásokat, amelyek lehetővé tennék az aktív párbeszédet Moszkva és az unió között. Mint mondta, Brüsszel nehezen fogadta három tagállama diplomatáinak kiutasítását. Méltatta az EU és Oroszország közötti gazdasági kapcsolatokat, valamint a diákcserét, és közölte, hogy az unió a kapcsolatok jelenlegi nehéz szakaszában is kiszámítható partnere szeretne lenni Moszkvának.

– szögezte le. Haavisto a Moszkva és Brüsszel között fennálló problémák között nevezte az emberi jogok kérdését, egyebek között a Jehova tanúi szekta betiltásának, a pedofília címén elítélt Jurij Dmitrijev történész, valamint a gender- és szexuális kisebbségek csecsenföldi helyzetének, továbbá „Alekszej Navalnij betiltott vegyi fegyverrel történt megmérgezésének ügyét”, ami uniós szankciók egyhangú bevezetéséhez vezetett.

A finn külügyminiszter megerősítette, hogy

az EU-országok elítélik Navalnij letöltendő szabadságvesztésre ítélését és a politikus szabadon bocsátását követelik.

Kifejezte aggodalmát az orosz hatóságoknak a békés tüntetések részvevőivel szemben való fellépése, az őrizetbe vételek és az újságírók munkájának akadályozása miatt.

Hangot adott reményének, hogy a fehéroroszországi politikai folyamatokba az ellenzék is bekapcsolódhat majd.

Az is elmondta, a Lavrovval folytatott megbeszéléseit meg fogja vitatni európai kollégáival. Lavrov megerősítette, hogy tárgyalópartnere felvetette neki Alekszej Navalnij ellenzéki politikus letöltendő szabadságvesztésre ítélésének és a nem engedélyezett tüntetéseken részt vett három európai diplomatának az  ügyét, amivel kapcsolatban kifejtette neki, hogy milyen indokokra támaszkodik az orosz álláspont. Az orosz diplomácia vezetője szerint a Navalnij-ügy nem gyakorolt negatív hatást az orosz-finn kapcsolatokra.

Hozzátette, hogy Haavisto, csakúgy mint uniós kollégái korábban,

Kifejezte neheztelését amiatt, hogy Brüsszel a vádaskodások megfogalmazásán túl elzárkózik az ügy tényeken alapuló megvitatásától. Lavrov a NATO-t hibáztatta azért, hogy nem sikerül valóra váltani Finnországnak a katonai gépek Balti-tenger fölötti biztonságos repülésre vonatkozó kezdeményezését.

(MTI)

(Fotó: MTI/AP/Orosz külügyminisztérium sajtószolgálata)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kristály
2021. február 15. 18:07
Az Unió mindenkinek meg akarja mondani mit csináljon és hogyan és ez 2014 töl erösödött fel.....
Nyugati Ádám
2021. február 15. 16:08
Néhány kommentelő azt érzékelteti, hogy az EU-orosz viszony romlása az USA és Kína közös érdeke, mert így az európaiak piacait meg tudják szerezni maguknak. Ennek a feltevésnek az a magyarázata, hogy a technológia érzékeny termékekre a legnagyobb fizető képes keresletet Oroszország képviseli. Ugyanakkor a kínai-orosz viszonyrendszert semmiféle ideológiai és belpolitikai különbözőségek nem terhelik. 4-5 éve a két nagyhatalom viszonya olymértékben javult, hogy több, nagyszabású, közös hadgyakorlatot is végrehajtottak. Azt is figyelembe kell venni, hogy kínai kezdeményezésre létrejött a Csendes óceánhoz közeli országok szabadkereskedelmi szervezete, amelyben Oroszország az egyetlen európai tag. Ez a szervezet, a Selyem Út projekttel kiegészülve olyan robusztus gazdasági erőt és fejlődési potenciált eredményez, amelyhez egy normálisan, a tagállami érdekekre, de sem a kínai, sem az orosz politikai mentalitással nem összeegyeztethető, hagymázas ideológiára épülő EU tudna csatlakozni. Sajnálatos, hogy az érdekek érvényesítéséhez szükséges pragmatikus tisztánlátás az EU szervezeteiben csak időnként és nyomokban fedezhető fel.
VeJoLa
2021. február 15. 15:17
Oroszország is Európa! (Az szibériai őserdő meg ráadásul még zöld is!)
Stepbystep
2021. február 15. 14:46
Európa és Oroszország elemi érdeke, hogy eggyüttműködjenek és jó viszonyban legyenek egymással. Mindenki más ellenérdekelt. Sajnos, az ellenérdekelteknek túl nagy a befolyásuk az európai politikára.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!