Az Obama–Biden–Harris külpolitika egy személyiségzavaros külpolitika
Soha nem tudni, hogy aki a vonalon van Washingtonból, az most Dr. Jeckyl vagy Mr. Hyde.
A döntéssel az új adminisztráció tovább radírozná Donald Trump elnöki örökségét.
Az Egyesült Államok ismét csatlakozna a párbeszédhez a világhatalmak és Irán között, hogy felülvizsgálják a kulcsfontosságú nukleáris megállapodást – írja a BBC.
Egymást felülíró elnökök
Irán még az Obama adminisztráció ideje alatt ígéretet tett arra, hogy korlátozni fogja az atomprogramját, ha az Egyesült Államok feloldja az ellene alkalmazott gazdasági szankciókat. Ebből az egyezségből azonban Donald Trump 2018-ban kiléptette az Egyesült Államokat, így a közel-keleti ország is visszatért a paktum előtti hozzáállásához.
Most azonban az Egyesült Államok Joe Biden vezetésével ismét kifejezte a szándékát arra, hogy újra csatlakozzon a megállapodáshoz. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Ned Price azt mondta, hogy ebben számítanak az Európai Unió közreműködésére is. Ezzel kapcsolatban Enrique Mora, európai uniós diplomata úgy nyilatkozott, hogy „készen állnak”.
Irán a vizsgálatok megtagadásával fenyeget
Irán kevésbé megengedő hangnemben reagált az amerikai döntésre. Mohammad Javad Zarif, Irán külügyminisztere a közösségi médián azt írta, hogy csak abban az esetben működne együtt, ha az Egyesült Államok Iránnal szembeni szankciói mind feloldásra kerülnek.
A közel-keleti ország fokozta a nyomást a Biden adminisztráción azzal, hogy amennyiben az Egyesült Államok nem oldja fel a szankciókat, meg fogják tagadni a nemzetközi vizsgálatokat az iráni atomlétesítményeken. Erre az USA és európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – úgy reagált, hogy felszólította Iránt, vonja vissza ezt a fenyegetést, mivel a vizsgálatok megtagadása „veszélyes” lenne.