Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) Mianmar demokratikusan megválasztott vezetője, Aung Szan Szú Kjí és őrizetbe vett társai szabadon engedését követelte csütörtökön. A testület emellett mély aggodalmát fejezte ki a hadsereg által Mianmarban kihirdetett szükségállapot miatt.
„Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai hangsúlyozták a demokratikus átmenet további támogatásának szükségét Mianmarban” – olvasható a 15 tagú testület konszenzussal elfogadott állásfoglalásában.
Az ország hadserege hétfőn, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat,
és őrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, Mianmar de facto vezetőjét, illetve több más magas rangú politikust. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira. A tavaly novemberben tartott választást toronymagasan Aung Szan Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) nyerte.
A hadsereg a hatalomátvételt követően egy évre szükségállapotot vezetett be.
Mianmar az 1962-es katonai puccs után öt évtizedig volt katonai irányítás alatt.
Az ENSZ BT egyébként a nap folyamán egy másik válsággóc. Líbia ügyében is döntést hozott engedélyezve a konfliktus szereplőinek közös megfigyelőmisszióját a háború tépázta országban. A misszió feladata, hogy a világszervezet támogatásával a kialkudott tűzszünetet felügyelje kezdetben egy háromszög alakú, több száz négyzetkilométeres területen a stratégiai fontosságú kikötőváros, Szirt körül, amit a későbbiekben kiterjesztenének az ország más területeire is.
A testület felszólította António Guterres ENSZ-főtitkárt egy belső üzenetben, hogy „gyorsan egy előreküldött csapatot hozzon létre és menesszen Líbiába”. A dpa német hírügynökség, amely betekintést nyert az iratba, úgy értesült, hogy Guterres másfél hónap múlva kell jelentést tennie az ENSZ BT-ben.
Líbia Moammer Kadhafi diktátor 2011-es megbuktatását követően káoszba süllyedt, és 2014-től két részre szakadt.
Néhány éve kettős hatalom létezik, a Fájez esz-Szarrádzs vezette, Tripoliban székelő, nemzetközileg elismert egységkormány és egy ideiglenes kabinet, amelyet a parlament és a kelet-líbiai területeket ellenőrzése alatt tartó, Halífa Haftar tábornok vezette Líbiai Nemzeti Hadsereg támogat.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA