Elmondta Moszkva: mit várnak el atomtöltet-ügyben
Reagáltak arra, hogy Washington bár nem törekszik nukleáris csapásváltásra, készen állnak egy ilyen forgatókönyvre.
Az orosz-amerikai Új START- (START-3) szerződés meghosszabbítása az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdeke, és csak a kezdete, hogy Oroszországot bevonják egy ilyen folyamatba – jelentette ki kedden a leszerelési témával megbízott amerikai nagykövet.
A Washington által meghosszabbítani kívánt Új START az 1991-ben Mihail Gorbacsov akkori szovjet elnök és George H.W. Bush volt amerikai elnök által megkötött START-1 utódja. Vlagyimir Putyin orosz és Barack Obama volt amerikai elnök írta alá 2010-ben, és 2011-ben lépett hatályba. A megállapodás a rendszerbe állított robbanófejek számát 1550-ben, a hordozóeszközökét pedig – beleértve a rendszerbe nem állított eszközöket is – 800-ban maximalizálta. Ezek közül mindkét fél 700-at állíthat rendszerbe.
„Biden elnök régóta világossá tette, hogy az Új START az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdeke” – mondta Robert Wood egy genfi, internetes leszerelési távkonferencián. „A meghosszabbítás még fontosabb most, amikor az Oroszországgal való kapcsolat nem túl jó” – tette hozzá.
A START meghosszabbítása csak „a kezdete, és nem a vége az Oroszország bevonására a szövetségesekkel együtt tett erőfeszítéseknek” – mondta Wood. A konferencián felszólaló orosz nagykövet, Gennagyij Gatyilov azt hangsúlyozta, hogy az ÚJ START meghosszabbításával nyert idő lehetővé teszi Oroszországnak és az Egyesült Államoknak, hogy komolyan dolgozhassanak együtt megtalálni a megoldásokat a nemzetközi biztonság és stratégiai stabilitás terén felmerült kérdésekre.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő hétfőn Moszkvában a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy már meg is kezdődtek a szakértői tárgyalások a szerződés február 5-én lejáró hatályának a meghosszabbításáról. „Gyakorlati munkáról van szó, amely megkezdődött” – mondta a szóvivő.
(MTI)