Szörnyethalt egy ismert hegymászó a K2-n, „a vad hegyen”

2021. január 17. 18:26

Épp azon a napon halt meg a spanyol extrémalpinista, amikor nepáli serpák egy csoportjának a világon elsőként sikerült télen feljutnia a 8611 méteres csúcsra.

2021. január 17. 18:26
null

Az 50 éves Sergi Mingote egy köztes táborból akart visszatérni az alaptáborba, amikor 800 métert zuhant egy szakadékba. A spanyol hegymászó nem tartozott a K2-t szombaton sikerrel meghódító csoporthoz, ő egy másik napon indult volna a csúcsra.    

„Történelmet akart írni, de egy tragikus baleset véget vetett az életének” – írta Twitter-üzenetében Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök.    

 

 

A szerencsétlenül járt hegymászó holttestéért egy helikopter indult az alaptáborba, hogy azt Iszlámábádba szállítsa. A tízfős serpacsoport szombat délután ért fel a Kína és Pakisztán határán lévő hegycsúcsra a pakisztáni hegymászó-egyesület (ACP) titkára, Karrar Haidri tájékoztatása szerint. A K2 volt eddig a nyolcezer méternél magasabb hegyek közül az egyetlen, amelyet még nem másztak meg télen.

Először 1954. július 31-én hódították meg.    

A 8611 méteres csúcsra az idei téli szezonban három nemzetközi expedíció összesen több mint ötven hegymászója akar feljutni. A szerencsétlenül járt Sergi Mingote már meghódította a Mount Everestet délről és északról is, és a K2-t is megmászta már egyedül és oxigénpalack nélkül. A férfi kitűzött célja volt megmászni mind a 14 nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsot 1000 napon belül.    

A K2, a „vad hegy” megmászása széles körben elfogadott vélemények szerint nehezebb feladatot jelent, mint a világ legmagasabb hegyéé, a Mount Everesté.

2008 augusztusában 11 hegymászóval végzett egy lavina, az volt az egyik legnagyobb tragédia a hegymászás történetében. A hegymászókat mágnesként vonzza Pakisztán északi része, a világ legmagasabb csúcsai közül több is ott fekszik, a K2 mellett például a 8125 méteres Nanga Parbat, a „gyilkos hegy”. A pakisztáni közigazgatás alatt álló Gilgit-Baltisztán területén van a világ 50 legmagasabb hegycsúcsa közül 18, és ott található a világ hét leghosszabb, nem sarkvidéki gleccseréből három.

(MTI)

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2021. január 18. 09:40
Sosem értettem ezt a megszállottságot. Az elsőt még igen, de a 2.-ra ki emlékezik? Meg ugye ma már helikopterrel elvileg elmehetsz mindenhova. Amundsen, igen. De ezek a maiak? Hegymászóipar. Kiépített szolgáltatások várják őket a Himalájában. Persze így sem könnyű, csak felesleges. Költséges hobbi. Ez kb. olyan nekem (Hofit idézve), mint a buzik: hadd csinálják, de ne legyen kötelező. :-) Tudom, hogy nagy teljesítmény, de leszokni a heroinról is az, és azt is maguknak okozták: felállítanak egy akadályt, amit legyőzhetnek. Mondjuk találd ki az mRNS oltást. Az igen, azzal sok embernek segítesz. De ennek a 20. század előtt volt értelme.
EBart0k
2021. január 17. 20:54
Biztos van ideje a csúcstámadásnak, de nem hinném hogy a leghidegebb hónap, január lenne az.
bpe
2021. január 17. 19:22
a hegymászóvírus újabb áldozattal végzett zuhan tartományban.. shaanti se aaraam karen.
democRATS
2021. január 17. 19:00
Nagyon jó, hogy serpák mászták meg elsőnek, nevük ugyan még nincs, de legalább tudjuk, hogy kik tudnak hegyet mászni. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!