Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Joe Biden új amerikai elnökkel folytatott első telefonbeszélgetés során állást foglalt az orosz-amerikai kapcsolatok rendezése mellett – tudatta közleményében az orosz elnöki hivatal sajtószolgálata.
A Kreml által érdeminek és nyílt jellegűnek nevezett beszélgetésben Vlagyimir Putyin és Joe Biden elégedettségét fejezte ki amiatt, hogy Oroszország és az Egyesült Államok kedden kicserélte a február 5-én lejáró a nukleáris hadászati támadófegyverzetek csökkentéséről megkötött orosz-amerikai Új START (START-3) szerződés meghosszabbításához szükséges dokumentumokat. A 2010-ben Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök által aláírt szerződés 1550-re korlátozza a két ország által hadrendbe helyezett nukleáris robbanfejek és 700-ra a hadrendbe állított rakéták és bombázók számát.
Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök kifejezte országa készségét a hadászati nukleáris támadóeszközök csökkentéséről megkötött Új START- (START-3 )szerződés meghosszabbítására – közölte kedden a Fehér Ház is a hírt.
A két elnök megállapodott abban, hogy a két ország tárgyalócsapata sürgősen munkába kezd, hogy a meghosszabbítást a szerződés február 5-i lejárta előtt tető alá hozza. Az Egyesült Államok és Oroszország a nap folyamán korábban diplomáciai jegyzéket váltott arról, hogy megállapodott a szerződés meghosszabbításáról. Megállapodtak abban is, hogy megvizsgálják a stratégiai stabilitásról folytatandó megbeszélések lehetőségét a fegyverzet-ellenőrzési és a felmerülő biztonsági kérdések körében.
A két vezető Biden beiktatása után először lépett kapcsolatba egymással.
A Kreml közleménye szerint a két elnök megelégedésének adott hangot az Új START szerződés ügyében lezajlott jegyzékváltással kapcsolatban. Putyin ratifikálásra még kedden átküldte az orosz parlament alsóházának a szerződés meghosszabbítását. A 2026. február 5-ig meghosszabbítandó dokumentum megjelent az Állami Duma adattárában. A washingtoni elnöki hivatal kommünikéje szerint a fegyverzetcsökkentés kérdésén túl Biden megerősítette Ukrajna szuverenitásának az Egyesült Államok által erőteljes támogatását. Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivőjének megfogalmazása szerint „a fennálló orosz agresszió tükrében”. A közlemény értelmében felvetett más aggályos kéréseket is, beleértve az amerikai kormányzati és egyéb célpontok ellen intézett SolarWinds hackertámadás, az amerikai katonákért Oroszország által Afganisztánban kifizetett vérdíj, a 2020-as elnökválasztásba való beavatkozás és
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus megmérgezésének ügyét.