Bagdy Emőke: A halloween messze áll az európai kultúra keresztény örökségétől
A pszichológusprofesszor kijelentette, „a halloween szimbólumai az eredendő halálfélelem átkeretezésének eszközévé váltak”.
Koptok tulajdonában lévő tanyákat és parasztházakat gyújtottak fel muszlimok.
Az incidensek hétfőre virradóra történtek az al-Barsa nevű faluban. A rendőrségi vizsgálat még zajlik az ügyben. A Vatani értesülése szerint radikális muszlimok felhívást intéztek a lakossághoz, hogy bojkottálják a kereskedelmet a koptokkal. A konfliktus egy hete éleződött ki, amikor egy csoport muszlim kövekkel és gyújtópalackokkal támadta meg a falu kopt lakóit. Egy 80 éves nőt az arcán égési sebbekkel kellett kórházba szállítani. A hírportál szerint állapota időközben stabilizálódott. Az erőszakhullám során használhatatlanná tettek egy buszt is, amely a helyi plébánia tulajdonában volt. A karhatalom könnygázt vetett be a rendbontókkal szemben, több mint száz embert előállítottak. A koptok az utcára vonultak az incidensek ellen tiltakozva.
A mostani rendbontások előzménye, hogy egy fiatal kopt keresztényt a faluból azzal gyanúsítottak meg, hogy becsmérelte Mohamed prófétát Facebookra írt bejegyzéseiben. A 22 éves fiú családja a Vataninak nyilatkozva elmondta, hogy illetéktelenek törték fel a fiú Facebook-fiókját. Hozzátették, a keresztények és muszlimok „mindig is békésen éltek együtt a faluban”.
A koptok alkotják a legnagyobb, egyben legősibb keresztény közösséget Egyiptomban. Számukat 7-10 millió közé teszik a mintegy 95 milliós összlakosságon belül. Hoszni Mubarak egyiptomi elnök 2011-es bukása után, a 2013-ig tartó iszlamista kormány alatt a koptok helyzete nagyon megnehezült. Az olykor több tucat halálos áldozattal járó támadások azonban ezt követően sem szűntek meg.
(MTI)
Címlapfotónk illusztráió. Kopt keresztények miséznek Kairóban. Fotó: MTI/EPA