Jézus élete után a kiválasztottak maradtak meg nekünk
Isten igéjét nemcsak a Biblia hirdeti, de minden ihletett mű, így például akár egy festmény, egy regény. Vagy éppen egy sorozat, amely Jézus élete alapján még rekordot is állított.
Egy kolostor alatti üregben találták az ereklyét.
Cseh régészek azt állítják, hogy egy dél-csehországi kolostorban találtak egy szögdarabot abból a keresztből, amelyen egykoron meghalt Jézus Krisztus. A Milevskóban lévő kolostor pincéjének egy üregében, egy dobozban találták a szög 6 centiméteres darabját. A szögön egy 21 karátos aranyból készült kereszt is látható.
Dendrológiai vizsgálatok szerint a 26 centiméterszer 16 centiméteres ereklyetartó doboz időszámításunk szerint 260 és 416 között készült tölgyfából. Fedele egy aranylemez volt, amelyre az IR felirat került. „Ebben a kontextusban a betűk a latin Iesus Rex, vagyis Jézus király rövidítését jelenthetik” – mondta Jiri Sindelar archeológus pénteken a felfedezést bemutatva.
A szakértők szerint a relikvia fontossága és ritkasága hasonlatos a Szent Mór ereklyetartójához, amelyet egy északnyugat-csehországi bányászvároskában, a Karlovy Varytól húsz kilométerre délre található Becov nad Teplou várkastélyának múzeumában őriznek. A csaknem 200 drágakővel díszített, aranyozott ezüst- és rézrelikvia ma Csehország egyik legértékesebb, legféltettebb műkincse.
Az üreghez, amelyet tavasszal fedeztek fel a régészek, egy titkos folyosó vezetett. Feltárásában barlangkutatók is segítséget nyújtottak, mivel a folyosó csupán 60-szor 60 centiméteres.
A milevskói premontrei kolostor a legrégebbi ilyen létesítmény Dél-Csehországban. Az ereklyét a huszita háború (1419-1434) idején rejthették el, amikor a kolostor többször is fosztogatás áldozatául esett. Dominik Duka prágai érsek szerint a lelet visszavezeti a kereszténységet a gyökereihez.
(MTI)