A nigériai származású Kemi Badenoch lett Margaret Thatcher utódja
A volt kereskedelmi miniszter politikai idolja volt Thatcher.
Először fordult elő, hogy a légszennyezettséget nevezték meg egy személy halálának okaként Nagy-Britanniában.
A kilencéves Ella Kissi-Debrah 2013-ban hunyt el a brit fővárosban, miután végzetes asztmarohamot kapott. Édesanyja, Rosamund Kissi-Debra hosszú küzdelmet folytatott azért, hogy a hatóságok elismerjék, lánya halálát a levegő szennyezettsége okozta. Az üggyel kapcsolatban az hozott fordulatot, hogy egy 2018-ban publikált bizonyíték szerint veszélyes szintű volt a levegő szennyezettsége azon a környéken, a lewishami déli körgyűrű mellett, ahol éltek.
A kislány halála ügyében folytatott, 2014-ben zárult vizsgálat „akut légzési elégtelenséget” állapított meg a halál okaként. A négy évvel később nyilvánosságra hozott új bizonyíték alapján azonban a felső bíróság megsemmisítette az ítéletet, és engedélyezte egy új vizsgálat lefolytatását, ami idén zajlott le.
Philip Barlow helyettes halottkém elmondta: a vizsgálat arra a megállapításra jutott, hogy Ella asztmától halt meg, amelyet a nagyon szennyezett levegő okozott. Mint mondta, a jelentésben akut légzési elégtelenség, súlyos asztma és a szennyezett levegő szerepel. A szakértő szerint a kislány 2013-ban, a halála előtt az Egészségügyi Világszervezet ajánlását meghaladó szintű nitrogén-dioxidnak és szálló pornak volt kitéve, aminek elsődleges forrása a forgalom okozta károsanyag-kibocsátás volt.
Barlow hozzáfűzte, hogy Ella édesanyja nem rendelkezett információval a levegőszennyezettség okozta egészségügyi kockázatról és arról, hogy ez az asztma súlyosbodását okozhatja. Ha megfelelő tájékoztatást kapott volna az édesanya, megtehette volna a szükséges lépéseket, amelyekkel esetleg meg lehetett volna előzni Ella halálát – mondta ki a halottkém.
(MTI)