Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Minden olyan cég vezetésében kötelező lesz legalább egy nőnek helyet biztosítani, ahol az igazgatóságban legalább három tag van.
Angela Merkel koalíciós kormánya kötelező női kvótát vezet be, amelyet a cégeknek a vezetésükben kell alkalmazni. A német családügyi miniszter, Franziska Giffey történelmi áttörésnek nevezte a döntést.
A mostani döntés értelmében a jövőben minden olyan cég vezetésében kötelező lesz legalább egy nőnek helyet biztosítani, ahol az igazgatóságban legalább három tag van. Ugyan 2015 óta már van szabály arra, hogy a cégek biztosítsák nők kinevezését vezetőségi pozíciókra, ám ez eddig önkéntes alapon történt, s ezért Franziska Giffey ezt a gyakorlatot kudarcosnak minősítette. A hírről beszámoló Financial Times idézi az AllBright Foundation kimutatását, mely szerint a DAX tőzsdeindexen szereplő 30 legfontosabb német vállalat vezetésében 12.8 százalékot tesznek ki a nők.
A döntésre a lap beszámolója szerint ugyanakkor szkeptikusan reagáltak a német cégek, mert álláspontjuk szerint ez beavatkozás az ő belső ügyeikbe.
A cégek mellett a kormányzati szektort is érinteni fogják a női kvóták: a CDU/CSU és az SPD közti megállapodás értelmében azon szervezetekben, amelyekben a kormánynak érdekeltsége van, a felügyelőbizottságban 30 százalékos aránya kell, hogy legyen a nőknek. A női kvótát többek között az egészségügyben, valamint a Szövetségi Munkaügyi Hivatalban is alkalmazni fogják. A döntésről az igazságügyi minisztérium szerint a következő héten fogják tájékoztatni a német pártok vezetőit, a kabinet pedig a következő hónapokban fog szavazni róla. Christina Lambrecht igazságügyi miniszter szerint „ez nagy siker a német nőknek, és egy óriási lehetőség nem csak a társadalom, hanem a cégek számára is.”
Címlapkép: MTI/EPA/DDP Images pool/Andreas Gora