Demjén Ferenc szerint „hiába gúnyolódnak Orbán békemisszióján”
A zenész őszintén értékelte a kormányfő törekvését a békére, miközben az EU-t komoly kritikával illette.
Azt azonban nem fogadja el, hogy ezt erőszakos tettek igazolására használják – mondta az Al-Jazeerának adott interjúban.
Emmanuel Macron francia elnök megérti azokat a muszlimokat, akiket sokkolnak a Mohamed prófétáról készült karikatúrák, de soha nem fogja elfogadni, hogy ezt erőszak igazolására használják fel.
A francia elnök az Al Jazeera televíziónak adott szombaton interjút, amelyben tisztázni igyekezett az iszlámmal kapcsolatos álláspontját, és oldani a feszültséget, amely egy tanár meggyilkolását követően lángolt fel, aki Mohamed karikatúráit mutatta be óráján tanítványainak.
Hangsúlyozta, hogy a francia sajtó szabadon közzéteheti azt, amit csak akar, és hogy ez nem tükrözi a kormány hivatalos álláspontját. „Vajon az elnök szerint ezt a jogot meg kell-e vonni? A válaszom nem, mert ez a francia nép joga” Egyeseket azzal is vádolt, hogy „hazugságokat és torzításokat” terjesztenek az általa elmondottakkal kapcsolatban.
A múlt hónap elején Macron egy beszédében kijelentette, hogy „az iszlám válságban van”, és új intézkedéseket hirdetett a radikális iszlamizmus leküzdésére francia földön. Samuel Paty október 16-i lefejezése nyomán újra megerősítette korábbi kijelentéseit. Macron nyilatkozatai franciaellenes tüntetéshullámot váltottak ki több muszlim többségű országban, és bojkottálták a francia termékeket is. Ezt követte a halálos késelés Nizzában.
„Az elmúlt napokban túl sok embert láttam elfogadhatatlan dolgokat mondani Franciaországról, ismételgették a rólunk elmondott hazugságokat, kiforgatták az általam mondottakat, és ami a legrosszabb, sokan hallgatással válltak bűntárssá ebben” – mondta az Al Jazeerának.
Franciaország nem az iszlám, hanem a radikális iszlamizmus ellen harcol az elnök szerint, és ezért terjeszti elő tervét az „iszlám szeparatizmus” ellen.
Megjegyezte, hogy az elmúlt négy évtizedben a terrorizmus áldozatainak döntő többsége is muszlim volt, és azzal érvelt, hogy a közelmúltban bemutatott intézkedéseknek ugyanúgy célja a muszlim hitű francia állampolgárok védelme is.
A radikális iszlamizmus visszaszorítására irányuló intézkedések megszüntetik az imámok külföldi kiképzésének eddigi lehetőségét, nagyobb átláthatóságot követelnek a vallási tevékenység finanszírozásában és szabályozzák az otthoni iskoláztatás feltételeit.
„Az elmúlt hetekben az iszlám világban elferdítették a megjegyzéseimet, azt állították hazugságokat mondtam, hogy a Francia Köztársaságnak, Franciaország elnökének problémája van az iszlámmal. Semmi probléma sincs az iszlámmal” – mondta.
(Forrás: Euronews)