Ferenc pápa: A migráció nem jelent fenyegetést a kereszténységre

2020. november 24. 08:05

Az egyházfő hétfőn megjelent új könyvében fejti ki álláspontját, amelyben nemzeti-populista fantáziákról is szó esik.

2020. november 24. 08:05
null

„Attól félni, hogy a bevándorlók felhígítják a keresztény kultúrát, groteszk módon ábrázolja a kereszténységet és egész kultúránkat” – állítja Ferenc pápa Álmodjunk együtt című könyvében. „A migráció egyáltalán nem jelent veszélyt a kereszténységre, csupán azoknak az elméjében, akiknek hasznuk származik ezekből az állításokból. Népszerűsíteni az evangéliumot, ugyanakkor nem befogadni az idegeneket szükség idején – ez olyan kultúrát hoz létre, amely csak nevében keresztény, megfosztja a vallásunkat attól, ami a különbséget jelenti.”

Ferenc pápa, az Argentínában letelepedett olasz emigránsok unokája rendszeresen szolidaritását fejezi ki a Földközi-tengeren átkelő migránsokkal, gyászolja a migráció halottjait és elítéli azokat a gazdag országokat, amelyek nem fogadják be őket – írja az Euronews.

Hangsúlyozza: „Nemzeteink méltósága azt követeli, hogy biztonságos folyosókat nyissunk a menekültek számára annak érdekében, hogy félelem nélkül mozoghassanak a halálos területekről a biztonságosabbak felé. Elfogadhatatlan, hogy migránsok százai halnak meg a veszélyes tengeri átkelések során, vagy a sivatagokban. Az Úr az összes halálesetért elszámoltat majd bennünket.

A pápa azokat a vezetőket is elítéli, akik a "képzelt ellenséggel szembeni gyűlöletet szítják azért, hogy eltereljék a figyelmet a valódi problémákról."

„Nemzeti-populista fantázia csupán a keresztény civilizáció védelme a vélt ellenségektől, legyen az ellenség az iszlám, a zsidók, az Európai Unió, vagy az ENSZ. Ez a félelemkeltés azokat az embereket szólítja meg, akik már nem vallásosak ugyan, de nemzeti örökségüket egyfajta identitásnak tekintik. A félelem és az identitásvesztés növekszik, miközben csökken az egyházak látogatottsága” – mondja Ferenc pápa új könyvében.

(Euronews)

Fotó: MTI/AP pool/Gregorio Borgia

Összesen 363 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bűbájos Küsmödy
2020. november 26. 23:23
Lucifer(enc) már csak tudja...
delphinus
2020. november 25. 16:58
Hétnyelven beszélő okos hazai jezsuitáink is besegíthettek rendtársuknak megírni ezt a badarságoktól hemzsegő könyvet.
Hattori
2020. november 25. 14:53
érdekes, ahogy ez a figura a vatikánban átvette a hatalmat. Benedeket megpuccsolták!!!! ha eddig nem lett volna világos, most már az.
PromonTúri
2020. november 25. 11:39
Őszintén sajnálom – így átolvasva a hozzászólásokat –, hogy sokszor milyen durva és ocsmány szavakat használnak a hozzászólók. Kétségtelenül megérthető az ilyen érzelmi kitörés, de ugyanakkor nem jogos, és nem ildomos ezt ilyen formában leírni. Ez nem finomkodás a részemről, hanem ezzel azt a kulturált vitastílust hiányolom, amely alapvető egy civilizált társadalomban! Mert egyébként valóban meglepő, amit Ferenc pápa itt leírt, de ugyanakkor ez mutatja azt a csapdát is, amit a keresztény vallás etikája és az iszlám vallás erőszakos terjesztése okoz, minden keresztény számára. Itt a hangsúly a MINDEN-en van. Mert ez minden valóban keresztény számára kötelező érvényű lenne. A MEGBOCSÁJTÁS, a SZERETET és a SEGÍTÉS. De itt álljunk meg egy pillanatra! Hogy kívánhatja azt a mi vallási etikánk, hogy MEGBOCSÁJTsunk annak aki kizárólag ellenünk lép fel, brutálisan meggyilkolja vagy lefejezi a társainkat, mert vallásilag más véleményen vannak? Hogy tudom SZERETNI azt az embert, akinek a keze még véres, és még kezében az a kés, amivel levágta a keresztény testvéreink fejét…? És miért kellene SEGÍTENEM rajta, sőt imádkoznom érte, hogy épségben eljusson ide hozzánk Európába, amikor tudom, hogy előbb vagy utóbb, éppen ő vagy a társai az életemre fognak törni? Nem skizofrén ez egy kicsi? Mert, mindhárom előbbi kérdés és példa az elemi humánum elleni fellépést mutatja az egyik részről… és ugyanakkor elvárja ennek ellenkezőjét, a másik részről. Hogy várhatjuk el, hogy erre továbbra is humanitárius lépésekkel reagáljunk anélkül, hogy ezáltal ne keveredjünk éppen mi, az öngyilkosság gyanújába? Amely öngyilkosságot maga a kereszténység is elítéli! Ez itt az igazi dilemma! És ráadásul ez az öngyilkosság nem csak az egyes személyre vonatkozik, hanem az egész európai társadalomra. Mivel pedig ennek alapja és kulturális öröksége maga a kereszténység, így egyértelműen a kereszténység öngyilkosságát is jelenti, Utat engedve ezzel más – és vele ellenséges – vallások és kultúrák terjedésének. És itt jutunk el Ferenc pápa felelősségéhez… Mert a kereszténység most ebben a kritikus időszakba őrá van bízva, így tőle várnánk el – jogosan – az útmutatást. Mint a pásztortól a védést és az okos terelgetést, akire rá lettek bízva a juhok, akiket dézsmál az ellenség… És most – szerintem – éppen ő az, aki nem segít ki bennünket keresztényeket, ebből a dilemmából, ebből a „22-es csapdájából“. Miért kell tehát elítélni azokat a juhokat, akik – mikor látják, hogy a pásztoruktól nem kapnak segítséget –, maguk veszik kezükbe a védelmet, a saját „politikus juhaik” révén… Miért kell ezeket a kiválasztott „juhokat” populistának megbélyegezni, mert védik a társaikat? Várjuk tehát az útmutatást az egyház részéről… amíg nem késő. De, ha ezt onnan nem kapjuk meg, akkor örömmel hallgatunk a „populista” politikusainkra, mert életben akarunk maradni! (TTG)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!