Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
„A monarchia mennyei, mi pedig idelent a pokolban vagyunk, mélyen alattuk, tudnunk kell, hol a helyünk” – nyilatkozta egy tiltakozó.
Több százan vonultak az utcára Bangkokban kedden azért, hogy a thaiföldi parlament ne fogadja el az egyebek között a monarchia reformját is célzó alkotmánymódosításokat, amelyeket a kormány a hónapok óta tartó ellenzéki tüntetéseket követően terjesztett a törvényhozás elé. A helyszínre érkeztek a kormányellenes tüntetők is, akik ellen a rendőrség könnygázt is bevetett.
A parlament előtt összegyűlt királypárti tiltakozók egyik vezetője újságíróknak azt mondta, a javasolt alkotmánymódosítások a monarchia eltörléséhez vezetnek majd. „Nem akarjuk, hogy bármit is változtassanak a monarchián” – jelentette ki egy másik tüntető is – „A monarchia mennyei, mi pedig idelent a pokolban vagyunk, mélyen alattuk, tudnunk kell, hol a helyünk.”
Ellentüntetők
Beszámolók szerint később megjelentek a parlament előtt a reformokat követelő kormányellenes tüntetők is, akik közül többen megpróbáltak áttörni a parlament épülete köré vont kordonon, mire a rendőrség vízágyút és könnygázt vetett be a tömeg feloszlatására.
A rendőrség szóvivője azt közölte, az oszlatás előtt felszólították a tüntetőket, hogy hagyják el a helyszínt, és a rendőrség az ilyen esetekben alkalmazandó, nemzetközileg jóváhagyott szabályok szerint járt el.
Az ellenzék több hónapja tüntet Bangkokban, egyebek között a hat éve puccsal hatalomra került, majd vitatott választásokon megválasztott miniszterelnök lemondását, új alkotmányt elfogadását, továbbá az uralkodó alkotmányba foglalt jogkörének megnyirbálását és pénzügyi elszámoltatását követeli.
Kedden vitatják meg az alkotmánymódosítást
A parlament keddi ülésén a képviselők várhatóan megvitatják az alkotmánymódosításokról szóló javaslatokat, és a tervek szerint napirendre kerül a szenátus ügye is, amelynek 250 tagját a miniszterelnököt támogató hadsereg jelöli ki. A testületnek komoly szerepe volt Prajut Csan-Ocsa hatalmon maradásában a tavalyi, vitatott tisztaságú választások után.
Thaiföldön a világ egyik legszigorúbb felségsértési törvénye van érvényben, amely az uralkodó legenyhébb bírálatát is súlyos büntetéssel torolja meg, ami miatt már több külföldi is börtönbe került az országban.
(MTI)