Katarina Barley német szociáldemokrata politikus, európai parlamenti alelnök Magyarországot és Lengyelországot érintő nyilatkozatát érintve szintén elfogadhatatlannak nevezte, hogy az EP egyik szocialista alelnöke a nyílt politikai zsarolás nyelvezetén arról nyilatkozik, hogy a két országot pénzügyileg ki kellene éheztetni. „Képmutató, politikai manőversorozatról van szó” – fogalmazott. A képviselő elmondta, a fenyegető és sértő megnyilatkozásokat, a nyílt politikai zsarolás kilátásba helyezését a vita során a lehető leghatározottabban visszautasította.
DK, Momentum: az uniónak erélyesen kell fellépnie a jogállamiság védelmében
Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője felszólalásában azt mondta, egy jogállamiság az egyszerű embereket védi akkor, amikor az kormány visszaél a hatalmával, amikor a hatóságok nem járnak el jogszerűen, és a bírák nem szolgáltatnak igazságot. Az adófizetőknek pedig joguk van megtudni, hogy hova tűnnek a közpénzek. Véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök azért „ágál” a jogállamiság ellen, mert az uniós forrásokat saját családja és oligarchái gazdagítására használja fel.
Donáth Anna, a Momentum Mozgalom EP-képviselője kijelentette, az uniónak erélyesen kell fellépnie a jogállamiság védelmében olyan eszköz létrehozásával, amelyet „két egymásnak falazó kormány nem tud kijátszani”. Azt hangoztatta: el kell kerülni, hogy az állampolgárok bűnhődjenek a kormányok bűneiért, ezért ragaszkodik a támogatások kifizetésének jogállamisági feltételekhez kötéséhez.
Cseh Katalin, a Momentum Mozgalom EP-képviselője felszólalásában kijelentette, az Európai Bizottságnak fel kell lépnie amellett, hogy az uniós források ne a „korrupt vállalatokhoz” jussanak, hanem a célfelhasználókhoz, a kis-és közepes vállalkozásokhoz.
(MTI)