Korábbi szolgálati helyeinek rövid leírása után bécsi diplomataéveiről szól a könyv többsége, előre jelezve, hogy filozófiája a következő volt: „A mi szempontunkból [minden] fontos konfliktust fel kell vállalni, nem kell félni senkitől”. Szalay-Bobrovniczky világossá teszi, hogy a külföldi kritikákat elsősorban „a 2010-ben kezdődő kétharmados kormányzás első lépései közé tartozott különadók megszavazása, a bankadó, vagy az úgynevezett válságadó törvénybe iktatása” okozta. A szerző viszont azt is jelzi, hogy nem mozdult „a bokor minden rezdülésére”, „csak akkor reagáltam, amikor átlépték a »vörös vonalakat«”. Ennek ellenére, a kötet írója nem kíméli magát, amikor a saját hibáinak külön fejezeteket szentel – amúgy mindkét ügy a nyilvánosság terében történt és jól rávilágít arra a nyomásra és az ellenséges médiakörnyezetre, amelyben dolgozva esetleg történnek tévedések, nem feltétlenül helyes helyzetfelismerések.
Szalay-Bobrovniczky világossá teszi, hogy a jogállamiságra, a demokrácia helyzetére, a rasszizmusra utaló kritikák mögött üzleti érdekek álltak, hiszen „Bécsnek pragmatikus, gazdasági-üzleti indíttatású a viszonya” például Moszkvával. „Az osztrák vállalatokat akarja piacra juttatni, ez a fő cél, minden más politikai, érzelmi kérdést igyekszik kizárni. Ezért teljesen természetesnek vette, hogy békén hagyják, nem bírálják, amikor már az ukrajnai események kirobbanása után Putyin elnök 2014-ben látogatást tett Ausztriában”. A szerző nem felejti el megjegyezni, hogy „néhány hónappal később a magyar miniszterelnököt ugyanezért a fogadókészségért szétszedték az úgynevezett szövetségesei és a média”.
A könyv szintúgy felnyitja az ember szemét a sajtótámadásokkal kapcsolatban, melyek a magyar kormányt Ausztriában érték: „Sokszor tényleg nem értettük, hogy lehet ezt ilyen intenzitással művelni, és miként lehet finanszírozni; ezek nem lényegtelen kérdések”. Fontos adalék, hogy a Raiffeisen osztrák bank a többségi tulajdonosa a második legnagyobb példányszámú napilapnak, a Kuriernek. Magyarország megítélésének egy kevéssé megalapozott cikk is ártott, mely a Heti Válaszban jelent meg 2010 novemberében, s mely nem kellően alátámasztott vádakat fogalmazott meg Paul Lendvai újságíróval kapcsolatban. A cikk az ismert elemzőt nem tudta megsemmisíteni, viszont arra elég volt, hogy teljesen az Orbán-kormány ellen hangolja. A cikk negatív hatására a szerző háromszor is kitér könyvében. Nem mellékes részlet, hogy Lendvaival való beszélgetése során az újságíró közölte Szalay-Bobrovniczkyvel: „ő nagyon befolyásos ember Ausztriában, és sok mindent el tud intézni, olyat is, aminek nem örülök”.