Importált bűnözés: bevándorló erőszaktevőket fogtak az Egyesült Államokban
Mindezt Massachusettsben, amelynek kormányzója már korábban közölte, nem működik együtt Trumppal a kitoloncolásokban.
„Minden nap megvernek minket, pedig a bűnünk mindössze annyi, hogy jobb életet kerestünk egy idegen országban” – panaszolta egy etióp menekült.
Embertelen körülményekre panaszkodik mintegy 300 etiópiai menedékkérő Szaúd-Arábiában – jelentette az AP amerikai hírügynökség egyikük beszámolójára hivatkozva pénteken.
„A közeli vécéből kiömlő mocsok folyik a cellánk padlóján, ahol alszunk” – mondta el egyikük egy becsempészett telefonon az AP-nek. „Nagyon szeretnénk hazatérni, de senki sem segít nekünk, az etiópiai illetékesek sem” – tette hozzá a férfi, aki egy Rijád peremén található létesítményben raboskodik. „Minden nap megvernek minket, pedig a bűnünk mindössze annyi, hogy jobb életet kerestünk egy idegen országban” – panaszolta.
Jogvédők is szóvá tették a szaúdi börtönökben uralkodó borzalmas állapotokat. Civil szervezetek szerint ütlegelik és elektrosokkal bántalmazzák a párosával egymáshoz láncolt foglyokat, és arra kényszerítik őket, hogy a cellájuk padlójára ürítsenek. A jogvédők öngyilkossági kísérletekről is tudnak. Fogva tartottak arról számoltak be, hogy
A szaúd-arábiai kormány egyelőre nem kommentálta az értesülést. Évente etiópok ezrei érkeznek Szaúd-Arábiába a jobb élet reményében a Vörös-tengeren vagy az Ádeni-öblön keresztül. Sokan a háború sújtotta Jemenben dolgoznak, hogy ki tudják fizetni az utat Szaúd-Arábiába. Nemzetközi szervezetek szerint mintegy kétezer etióp ragadt a határ jemeni oldalán élelem, víz és egészségügyi ellátás nélkül. A világjárvány terjedése miatt az etióp hatóságok csak lassan tudják hazatelepíteni őket, mert nincs meg a szükséges kapacitás egyidejű karanténba helyezésükhöz. Tsion Teklu etiópiai külügyi illetékes az AP amerikai hírügynökségnek azt mondta: akár 16 ezer etiópiait is bebörtönözhettek Szaúd-Arábiában. Április óta mintegy négyezer embert sikerül hazatelepíteni. Az elmúlt években összesen 400 ezer etiópiai állampolgárt vittek haza a helyi hatóságok.
(MTI)
Nyitóképünkön afrikai bevándorlók tüntetnek tizennyolc őrizetbe vett társuk szabadon bocsátásáért az egyiptomi határ mentén fekvő dél-izraeli Holot menekülttábornál 2018. február 22-én. Forrás: MTI/EPA/Abir Szultan