Európa előre sír a Trump-vámok miatt, pedig a pohár félig tele van
Senki nem akar árháborúsdit játszani Donald Trumppal, de ha sor kerül rá, ki lehet belőle hozni a lehető legjobbat.
A tajvani védelmi minisztérium hétfőn leszögezte: fenntartja magának a jogot, hogy fenyegetés esetén akár katonai erővel is megvédje magát.
Tajvan nem tűri, hogy idegenek megsértsék a légterét – szögezte le a tajvani elnök kedden, a Tajvani-szoros középvonalán lévő katonai bázison tett látogatása során, nem sokkal azt követően, hogy a hét végén kínai harci repülőgépek sorozatban már a második napon repültek át a területen. „Tajvan képes megvédeni a területét” – jelentette ki Caj Jing-ven, egyúttal provokációnak nevezte a kínai harci repülőgépek mozgását. A tajvani védelmi minisztérium hétfőn leszögezte: fenntartja magának a jogot, hogy fenyegetés esetén akár katonai erővel is megvédje magát.
Ugyancsak hétfőn Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője Tajvant Kína elidegeníthetetlen részének nevezte. Jospeh Vu tajvani külügyminiszter kedden azt vetette a kínai külügyminisztérium szemére, hogy az ehhez hasonló kijelentések aláássák a térségben a status quót, „éppen úgy, ahogy Kína lerombolta az »egy ország, két rendszer« elvét Hongkongban az itt bevezetett nemzetbiztonsági törvény által”. Vu sürgette továbbá a nemzetközi közösséget, ítélje el a kínai manővereket.
A kínai műveletek egybeesnek azzal, hogy csaknem egy hónap leforgása alatt már a második magas rangú amerikai tisztségviselő látogatott a Kína által sajátjának tartott, ám 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező szigetre. Keith Krach gazdaságfejlesztésért felelős amerikai külügyi államtitkár csütörtökön érkezett Tajvanra, ahol pénteken találkozott a tajvani elnökkel és más magas rangú tajvani tisztségviselőkkel. Miközben az amerikai-kínai kapcsolatok egyre feszültebbek, a múlt hónapban Alex Azar amerikai egészségügyi miniszter is Tajvanra látogatott. Azar személyében ezzel 1979 óta a legmagasabb rangú amerikai tisztségviselő utazott a szigetre. A tajpeji kormány tájékoztatása szerint a látogatás alatt kínai harci repülőgépek közelítették meg Tajvant. A repülőgépeket ekkor légvédelmi rakétákkal célba vették a szigetről, a tajvani légierő felszálló gépei pedig távozásra kényszerítették őket a szóban forgó területről.
(MTI)