Esper: Az amerikai hadiflotta a kínainál mozgékonyabb és autonómabb lesz

2020. szeptember 17. 07:06

A védelmi tárca 2021-es költségvetési terve 207 milliárd dollárt szán a hadiflottára, mondta a miniszter.

2020. szeptember 17. 07:06
null

Szembesülve Kínának a Csendes-óceánon folytatott expanziós politikájával, a Pentagon dollármilliárdokat tervez beruházni az Egyesült Államok hadiflottájának fejlesztésébe, hogy azt mozgékonyabbá, autonómabbá és halálosabbá tegyék – mondta egy szerdai tanácskozáson Mark Esper amerikai védelmi miniszter. A Pentagon 2045-re olyan felszíni és víz alatti hadihajókat akar építtetni, amelyek képesek legénység nélkül, szakadatlanul cirkálni az óceánokon, és nem invesztálna hatalmas repülőgép-hordozókba, mert azok csak jelentős haditengerészeti légierő kíséretében tudnak helyet változtatni és minden évben hónapokra le kell álljanak a karbantartási munkák idejére.

„Egyre többet kell majd költenünk hajók építésére, ezért vissza kell térnünk ahhoz, hogy a haditengerészet a Reagan-korszakhoz hasonlóan 13 százalékkal részesüljön a katonai költségvetésből a jelenlegi 11 százalék helyett” – jelentette ki Esper a Rand Corporation nevű amerikai agytröszt székhelyén tartott tanácskozáson. A védelmi tárca 2021-es költségvetési terve 207 milliárd dollárt szán a hadiflottára – ismertette Esper. A 2 százalékos növekmény 4 milliárd dolláros többletet jelent, azaz ennyit lehet majd minden évben új hadihajók építésére fordítani. „A kínai fegyveres erőknek mindenekelőtt a hajózás terén megnyilvánuló destabilizáló tevékenységével szemben az Egyesült Államok képes kell legyen nemcsak arra, hogy Kínát elrettentse minden konfliktustól, de ha szükséges arra is, hogy győztes csatát vívjon meg a tengeren”– jegyezte meg a Pentagon főnöke, emlékeztetve arra: az Egyesült Államok célul tűzte ki, hogy a hadiflotta hajóinak számát tíz év alatt 355-re növeli a jelenlegi 293-ról.

Ahhoz, hogy az Egyesült Államok képes legyen fenntartani dominanciáját a tengereken 2045 távlatában, a cél „egy légi, felszíni és tenger alatti kapacitásai tekintetében kiegyensúlyozottabb haditengerészet megteremtése” – tette hozzá a miniszter. Említést tett arról is, hogy az eddiginél több és kisebb hadihajóban gondolkodnak, amelyek a 2016-ban vízre bocsátott Sea Hunter drónhoz hasonlóan távirányítással vagy akár teljesen autonóm módon hajthatják majd végre feladatukat, legyen az rakéták kilövése, aknák telepítése, utánpótlás szállítása vagy felderítés.

(MTI)

(Fotó: Az amerikai védelmi minisztérium által 2017. augusztus 2-án közreadott felvételen az új, elektromágneses indító-berendezést (EMALS) tesztelik az amerikai légierő egyik F/A-18F Super Hornet harci gépével az új, Ford osztályú Gerald R. Ford anyahajó felett az Atlanti-óceánon 2017. július 28-án. MTI/EPA/Amerikai védelmi minisztérium/Erik Hildebrandt)

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2020. szeptember 17. 22:35
Ami 11%-ról 13%-ra nő az ugyan nem 2%-os növekmény, hanem 18,18%-os. De gondolom, hogy ezt a cikkírónak úgyis hiába magyarázom. Amire ő gondolt azt magyarul százalékpontnak hívják.
rovan
2020. szeptember 17. 21:57
Mi az, amit a kínaiak még azelőtt nem másolnak le, mielőtt elkészülne?
barnabibambi
2020. szeptember 17. 18:43
A kínaiak 5 -10 ezer kilóméterről levadásszák a flottátokat és mehetek a picsába.Egy anyahajó a legkönnyebb célpont ,a rakéták és a rakéta torpedók a tengerfenekére küldik őket mire akció közelbe kerülnének.A tengeralattjáró drónoknak meg egyenesen csemege egy ilyen nagy ladik!
rovan
2020. szeptember 17. 14:06
És ugyanazt a kínaiak mitől nem tudnák megcsinálni? Hacsak azért nem, mert náluk van ember bőven, nincs ilyesmire szükségük. "drónhoz hasonlóan távirányítással." Azt könnyű elvágni, és máris nincs irányítás. "autonóm módon hajthatják majd végre feladatukat" Az meg drága és csak speciális feladatokra alkalmas, soha nem fog felérni az emberi képességhez. Azonkívül kiszámíthatatlan és megbízhatatlan. De legfőképpen nem irányítható. Kínát nem fogja olyasmi elrettenteni, amiben nincs ember. Mert ott csak eszközben eshet kár, életet nem veszélyeztet. Azért meg nem szoktak háborúkat kirobbantani. Ember nélküli háború épp olyan ostobaság, mint a lopakodótechnika. Arra alapozni egy háború megnyerését, hogy közben az ellenség meg sem lát. Még ha úgy is lenne, az is csak ideiglenes, nem lehet vele háborút nyerni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!