Kiderült a tanulmányból: így zárkózhat fel Budapest egy fontos ágazatban Bécshez
Bécsben hatezernél is több konferenciát rendeznek egy évben, míg hazánk fővárosában nyolcszázat sem. Mit tud Bécs, miben fejlődhet Budapest? Utánajártunk.
Horvátországot több tízezer külföldi turista hagyta el a hétvégén, miután országaik szigorításokat vezettek be Horvátországgal szemben az elmúlt napok rekordmennyiségű megbetegedése miatt.
Horvátországban és Szlovéniában is csökkent az előző nap azonosított koronavírusfertőzöttek száma – derült ki a válságstábok hétfői jelentéséből. Előbbi országot több tízezer külföldi turista hagyta el a hétvégén, miután országaik szigorításokat vezettek be Horvátországgal szemben az elmúlt napok rekordmennyiségű megbetegedése miatt.
Jelenleg 640 ezer turista van Horvátországban
A horvát válságstáb jelentése szerint az elmúlt 24 órában 136-tal nőtt a koronavírusos esetek száma, és elérte a 8312-öt. Vasárnap még 275 újonnan azonosított fertőzöttről számoltak be. Két új haláleset is történt, így a járvány horvátországi halálos áldozatainak száma 173-ra nőtt. A betegek közül 163-an vannak kórházban, közülük tizenketten lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 2213, a legmagasabb a járvány kezdete óta. A legtöbb új fertőzöttet továbbra is a fővárosban, Zágrábban és Split-Dalmát megyében regisztrálták: előbbiben 38, utóbbiban 77 embernél mutatták ki a koronavírust. A zágrábi esetek is a tengerparthoz kötődnek. A vírus állítólag a tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed, és a fiatalok a legfőbb terjesztők. A válságstáb már korábban elrendelte, hogy az éjszakai szórakozóhelyek és bárok csak éjfélig tarthatnak nyitva. Hétfőtől pedig Split-Dalmát megyére vezetett be szigorításokat. A vendéglátó egységek csak a kerthelyiségeikben vagy teraszokon szolgálhatják ki a vendégeket. Az esküvőkön és temetéseken legfeljebb ötven, más magánjellegű összejöveteleken pedig legfeljebb húsz ember vehet részt.
A napi adatokat mutató horvát e-Visitor rendszer alapján augusztusban 2,3 millió turista 17,6 millió vendégéjszakát töltött Horvátországban, a tavalyi szinthez képest valamivel több mint 30 százalékos a csökkenés. A legtöbb turista a múlt héten hagyta el az országot, miután több környező ország is szigorításokat vezetett be Horvátországgal szemben a fertőzés terjedése miatt. Ausztria, Olaszország és Nagy-Britannia negatív koronavírus-tesztet kér a hazaérkezőktől, Szlovénia két hét kötelező karantént rendelt el az onnét érkezők számára, amely nem váltható ki negatív PCR-teszttel, Németország pedig két tengerparti megyére adott ki utazási figyelmeztetést. Az új szigorítások miatt csak a hétvégén 120 ezer külföldi turista hagyta el az országot, jelenleg 640 ezren tartózkodnak Horvátországban, a legtöbben a németek vannak 150 ezren, őket a lengyelek követik 70 ezren, a szlovének 65 ezren, a csehek 40 ezren, a magyarok 29 ezren és az osztrákok mindössze 12 ezren.
A Szlovéniába behurcolt fertőzések többsége Horvátországból származik
A szomszédos Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint vasárnap mindössze 14-el, 2665-re nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma, de kevesebb tesztet is végeztek a hétvégén az egészségügyi hatóságok. Két új haláleset történt, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma így 133-ra emelkedett. A diagnosztizált betegek közül 17-en vannak kórházban és senkit nem ápolnak intenzív osztályon. Hétfőtől várhatóan nőni fog a fertőzöttek száma, miután több ezer turista tér haza horvátországi nyaralásáról az új szigorítások miatt. Jelko Kacin szlovén kormányszóvivő a Reporter című hírportálnak adott interjújában hétfőn élesen bírálta a horvát kormány döntését, miszerint nem korlátozta az éjszakai szórakozóhelyek működését. Mint mondta, nem tudja ez a turisztikai szezon miatt volt-e olyan fontos Zágráb számára, vagy néhány befolyásos tulajdonos szeretett volna extraprofitra szert tenni. Hozzátette: a Szlovéniába behurcolt fertőzések többsége Horvátországból származik, és a kór a fiatalok körében terjed.
Szavai szerint ő nem akar semmi rosszat Horvátországnak, de az komoly veszélyt jelent más EU-tagállamok számára, a Horvátországot felkereső nagyszámú szlovén turista miatt pedig főleg Szlovénia számára. „Ha Horvátország nem tesz valamit azért, hogy javítson a járványhelyzetén, senki más nem tud neki segíteni ebben” – hangsúlyozta. Zágráb és Ljubljana április végétől és május elejétől szigorú óvintézkedések mellett, fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, hogy újraindítsa a gazdaságot, valamint megnyitotta határait több európai uniós ország állampolgárai előtt.
(MTI)