Sherlock Holmes, a dedukció mesterdetektívje történeteit már rengeteg alkalommal feldolgozták film- és sorozatformában egyaránt, a leghíresebb adaptációk a Jeremy Brett és a Benedict Cumberbatch nevével fémjelezett tévésorozatok. Újabban Superman és Geralt megformálója, Henry Cavill öltheti magára Holmes jellegzetes gúnyáját, ám ezúttal ő csak másodfőhős lesz húga, Enola mellett a Netflix közelgő filmjében. Mivel az alapkoncepció és a színészgárda (a főszerepet a Stranger Things-ből ismerős Millie Bobby Brown, édesanyját pedig Helena Bonham Carter alakítja) roppant izgalmasak, mi várjuk az Enola Holmes-t, ám ezzel a Conan Doyle Estate nincs így, sőt be is perelte az alkotókat egy nagyon furcsa indokkal.
A Conan Doyle Estate a Sherlock Holmes-sztorik írója, Sir Arthur Conan Doyle örökségét hivatott ápolni, és a szervezet jórészt Doyle rokonaiból, illetve leszármazottaiból áll. Értelemszerűen a Conan Doyle Estate vigyáz arra, hogy a megfelelő alkotók és gyártócégek jussanak hozzá az író karaktereihez és történeteihez, és természetesen azt is felügyelik, hogy ki, mit, milyen mértékben változtat meg az eredeti elképzelésekhez képest.
A Netflix megmásítja a karakter fejlődési ívét
A The Hollywood Reporter jelentése szerint az örökösök finoman szólva sem elégedettek az Enola Holmes-szal, ezért beperelték a Netflixet, mivel az alkotók nem megfelelő módon ábrázolják Sherlock Holmes-t és a zseniális detektív kapcsolatát a nőkkel. Persze az Enola Holmes alapanyaga nem Sir Arthur Conan Doyle szellemi terméke, hanem Nancy Springeré, aki 2006 és 2010 között jelentetett meg detektívregényeket Enolával a főszerepben. Ugyanakkor a Netflix-film készítői sok mindent átvettek az eredeti Sherlock Holmes-sztorikból is olyan motívumokkal, amelyek még szerzői jogi védelem alatt állnak. Ilyen módon az is kikötés, hogy Holmes nem lehet udvarias és érzelmes a nőkkel, hacsak a Netflix nem fizet jogdíjat a Conan Doyle Estate-nek.
Persze nem arról van szó, hogy az író örökösei nőgyűlölők lennének, koránt sem, az érv tisztán esztétikai, illetve ezzel összefüggésben életrajzi-művészi. A Conan Doyle Estate ugyanis azon az állásponton van, hogy az Enola Holmes megmásítja a karakter fejlődési ívét. Mivel Sir Arthur Conan Doyle elveszítette az első világháborúban az idősebb fiát és a bátyját, így kései Sherlock Holme-történetei sokkal érzelmesebbek lettek, az alkotó visszavett a figura hűvös racionalitásából és távolságtartásából, Sherlock a nőket és a kutyákat is nagyobb mértékben elkezdte tisztelni. Doyle örökösei úgy gondolják, hogy ha az adaptációk a fiatal Holmes-t érzelmesnek és tisztelettudónak mutatják be, holott az idősebb Holmes volt ilyen, akkor azzal egyszerűen megsértik az író eredeti, szerzői jog által védett koncepcióját is, mert ő csak a kései történeteket szánta ilyen jellegűnek.