Ritka tünemény: íme valaki, akinek portugálként a magyar himnusztól ver hevesebben a szíve
Francisco Andrade Portugália színeiben vitorlázott két olimpián is, ma már magyar fiatalokat készít fel arra, hogy a világ legjobbjai közé kerüljenek.
Hans Sloane orvosnak, biológusnak Jamaica szigetén volt cukornádültetvénye, ahol rabszolgákkal dolgoztatott.
Eltávolította talapzatáról és áthelyezte alapítója, a rabszolgatartó Hans Sloane mellszobrát a londoni British Museum. „Ledöntöttük a szobrot a talapzatról, ahol senki nem nézte őt és rivaldafénybe helyeztük. Semmit sem szabad eltitkolnunk. A gyógyulás tudás” – magyarázta a döntésről Hartwig Fischer, az intézmény igazgatója a The Daily Telegraph napilapnak. Fischer hozzátette, hogy a mellszobor a múzeum egy biztonságos tárlójában van együtt olyan műtárgyakkal, amelyek bemutatják munkásságát a Brit Birodalom kontextusában. „Történelmünket meg kell érteni” – hangoztatta az igazgató. A döntést részben az Egyesült Államokban rendőri erőszak áldozatává vált George Floyd halála után fellángolt Black Lives Matter-mozgalom nyomán hozták – közölték a múzeum kurátorai.
Az 1660-ban Írországban született Hans Sloane orvosnak, biológusnak Jamaica szigetén volt cukornádültetvénye, ahol rabszolgákkal dolgoztatott. Műkincsekből, fosszíliákból, festményekből, érmékből álló műgyűjteményét ebből finanszírozta. A British Museum megalapításkor gyűjteménye az intézmény tulajdonába került. Sloane-ról számos utcát, teret neveztek el az évszázadok során Nagy-Britanniában.
(MTI)