Unió: Amerika ne fenyegesse az orosz gázvezeték kiépítésében résztvevő európai cégeket!

2020. július 18. 08:02

„Az európai politikáról az európaiak döntenek, nem kívülálló országok” – szögezte le az EU külpolitikai főképviselője.

2020. július 18. 08:02

Az Európai Unió figyelmeztette pénteken az amerikai kormányt, hogy hagyjon fel az Oroszország és Európa között tervezett gázvezetékek kiépítésében részt vevő uniós cégek szankciókkal való fenyegetésével, és vitáit szövetségeshez méltón rendezze az unióval.  

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a héten közölte, hogy Washington büntetőintézkedésekkel fogja sújtani azokat az európai cégeket, amelyek nem vonulnak ki az Északi Áramlat-2 nevű orosz-német és a Török Áramlat nevű orosz-török gázvezeték kivitelezéséből, ugyanis az amerikai kormány szerint ezek a cégek egy 2017-es szövetségi törvény hatálya alá esnek. Ez a törvény „az Egyesült Államok ellenségeinek szankciókkal való elrettentését” szolgálja – emlékeztetett.  

Donald Trump amerikai elnök már tavaly decemberben rendeletet írt alá olyan szankciók lehetőségéről, amelyek büntetnék az orosz-európai gázvezetékek kiépítésében részt vevő vállalatokat, mert kormánya szerint az újabb vezetékek növelnék Európa függését az orosz energiától, és ezzel erősítenék Moszkva politikai befolyását a kontinensen. Németország és az EU is élesen bírálta akkor ezt a rendeletet, az európai ügyekbe történő amerikai beavatkozásnak minősítette.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője közölte pénteken, hogy ezek a szankciók „törvényes üzleti tevékenyéget folytató” európai cégeket sújtanának. Emlékeztetett, hogy Washington büntetéssel fenyegeti azokat a cégeket is, amelyek üzleti tevékenyéget folytatnak Iránnal vagy Kubával, illetve fenyegeti a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) munkatársait.
Borrell közölte: az EU tiltakozik azon amerikai politika ellen, amely egyre inkább cégek vagy egyének büntetésével akarja elérni céljait szerte a világon. „Ha vita van köztünk mint szövetségesek között a politikáról, akkor az Európai Unió mindig nyitott a párbeszédre, de nem a szankciókkal való fenyegetés árnyékában. Az európai politikáról az európaiak döntenek, nem kívülálló országok” – szögezte le.

(MTI)

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
enes
2020. július 20. 14:58
"...amely egyre inkább cégek vagy egyének büntetésével akarja elérni céljait szerte a világon..." és szárnyas bombákkal...
Emmanuel Goldstein
2020. július 18. 11:11
Közel-keleti olaj és orosz gáz helyett saját megújuló energiaforrások felé kellene elmozdulnia Európának. Nevetséges és abszurd, hogy demokráciák diktatúrák nyersanyagaitól függenek...
Robur
2020. július 18. 11:05
Na mi van? Most nem trumpot szopkodjátok.
Salamander
2020. július 18. 10:31
Az angolszászok 300 éves rettegését érezhetjük/hallhatjuk a fenti fenyegetőzés mögött. A németek és az oroszok gazdasági, katonai és politikai együttműködése a végüket jelentené. A "petrodollár" és az adósságon alapuló spekulatív tőke világrendje roppanna meg ettől. (Valójában ez volt az I. és a II. világháború kirobbantásának és Európa porba rombolásának az oka. Hitler, Lenin "létrehozásának" is ez volt az alapja). Ma azonban a commonwealth meggyengült, a nemzeti USA a szétesés felé közeledik, a deep state pedig képtelen újabb tőkekoncentrációra Kína megerősödése miatt. A németek elérkezettnek látják az időt, hogy az erejüket és befolyásukat új szintre emeljék. Ezek pedig a következők: 1. Az angolszászokat kivágni az EU ból (megtörtént, BREXIT). 2. Létrehozni az Európai Egyesült Államokat és minden tagállamot begyűrni a IV. Birodalomba. (Folyamatban van). 3. Szoros szövetséget alkotni az Oroszokkal és a Törökökkel. (Folyamatban van) Az oroszokkal számos gazdasági megállapodás van folyamatban, a törökök pedig Németország első számú partnerei (lásd migráns paktum, vendégmunkások stb.). Hol van ebben a rendszerben Magyarország? Magyarországnak az érdekei jelenleg nem egyeznek a német érdekekkel, mert az valószínűleg a szuverenitásunk és az ország végét jelentené. (Egy német tartomány lennénk bizonyos közigazgatási autonómiával slusz). Ezért a szövetség az USA val és Izraellel, valamint az Egyesült királysággal, akik határozott partnert látnak Orbán Viktorban, hogy az európai föderációs folyamatokat fékezze. Cserébe az országunk szuverén marad és számos politikai és gazdasági, binztonságpolitikai, titkosszolgálati segítséget kapunk tőlük, ami hatalmas erő. (A kb. 41 commonwealth tagállam mellet Izrael és az USA együtt olyan potens, hogy ahhoz képest az EU nem mérhető szinten van). A jogállamiság és más badarsággal, EU pénzekkel való zsarolás is innen fakad.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!