Kínok között pusztult el az első szovjet űrhajós, mégis azt hazudták, boldogan csóválja a farkát a világűrben
Így épült fel a Lajka-mítosz, bélyeggel, csokival és balladával.
A Pentagon szerint Moszkva vadászgépeket, légvédelmi rakétákat, páncélozott harci járműveket, aknákat szállít a zsoldosokat „foglalkoztató” Wagner Csoport révén az észak-afrikai országba.
Oroszország továbbra is különféle fegyvereket szállít Líbiába, ezt műholdas felvételek támasztják alá – jelentette ki közleményében a Pentagon (amerikai védelmi minisztérium) pénteken. A Pentagon szerint Moszkva vadászgépeket, légvédelmi rakétákat, páncélozott harci járműveket, aknákat szállít a zsoldosokat „foglalkoztató” Wagner Csoport révén az észak-afrikai országba. A Wagner Csoportot az amerikai minisztérium Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közelállónak minősítette.
A tárca közzétett olyan műholdas felvételeket is, amelyek állítása szerint a Wagner Csoport által szállított orosz fegyverzetek láthatók, köztük IL-76-os teherszállító repülőgépek, vadászgépek, SA-22-es légvédelmi harci járművek és aknának ellenálló, rajtaütés ellen védő páncélozott járművek.
Közleményében Bradford Gering tábornok, az amerikai haderő afrikai hadműveletekért felelős parancsnokságának (Africom) vezetője kifejtette: mindez azt bizonyítja, hogy Moszkva tovább erősíti jelenlétét Líbiában, mégpedig Halifa Haftár tábornokot támogatva. Haftár a tobruki székhelyű, és az ország keleti vidékeit uraló Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) parancsnoka, aki a nemzetközi közösség által törvényesnek elismert líbiai kormány elleni harcot irányítja.
„A hadifelszerelések típusa és mennyisége arra utal, hogy Moszkva szándéka nem a humanitárius segítségnyújtás, hanem a fegyveres harchoz szükséges tartós kapacitások biztosítása” – szögezte le a Pentagon. A múlt héten az Africom már megvádolta az orosz zsoldosokat azzal, hogy aknákat helyeztek el Tripoliban és környékén, megsértve ezzel az ENSZ fegyverembargóját.
(MTI)