Június 22-én egy Európai Unió és Kína közötti videokonferencia keretein belül zajlott le a szokásos éves csúcstalálkozó, amelynek eredménye és kifutása, ha nem is alapjaiban írhatja át az Európai Unió és Kína viszonyát, változást hozhat az eddigi hangnemben és magatartásban – főként az európai oldalon.
A virtuális találkozón kínai oldalról Hszi Csin-ping elnök és Li Ko-csiang miniszterelnök, az EU képviseletében pedig a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és a Tanács elnöke, Charles Michel vettek részt. A kétoldalú találkozó hangulata hűvösebbre sikerült a tervezettnél, érdemi előrelépés az EU-Kína kapcsolatokban pedig nem történt.
Mindez betudható az utóbbi időben egyre élesebb kereskedelmi nézeteltéréseknek, bizonyos kínai kibertámadásoknak és Hongkong helyzetének. A megbeszélések után Von der Leyen úgy fogalmazott, hogy Kína „általános rivális” az EU számára, értve ezalatt az eltérő rendszert, az eltérő nézeteket és az ezekből eredő eltérő véleményeket. Az egység azonban közel sem adott az EU vezetői között, hiszen Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője nem osztotta VdL véleményét, kiemelve, hogy más nézetei vannak a keleti világhatalmat illetően.
„Nem akarunk rendszerszintű rivalizációt folytatni Kínával”
– mondta, rámutatva, hogy a naivitás csapdájába sem szabad beleesni, amire Európa Kínával kapcsolatban hajlamos volt a múltban.
Kibertámadások és dezinformáció
Von der Leyen kiemelte, hogy az utóbbi időben több kibertámadás is érte az Európai Uniót, amelyeknek forrása Kína lehet, és hogy „ugyanez vonatkozik a dezinformációra is”. A megbeszélés után a Bizottság elnöke elmondta, hogy egyértelműen jelezték Kína számára: az efféle magatartás nem tolerálható, az EU oldaláról pedig a vádakat adatok támasztják alá.
Az Európai Bizottság június 10-ei közleményében azt írta, hogy „az Unióban, annak szomszédságában és világszerte a Covid19-hez kapcsolódó célzott befolyásgyakorlási műveletekben és dezinformációs kampányokban érintett külföldi szereplők és egyes harmadik országok, különösen Oroszország és Kína, megkísérlik aláásni a demokratikus párbeszédet és elmélyíteni a társadalmi polarizációt, és ezzel egyidejűleg jobb fényben feltüntetni magukat a Covid19 összefüggésében”. A dezinformációs hadjárattal még lehetséges is lenne megküzdeni, azonban az EU elleni kínai kibertámadások egy új szintet nyitottak a két fél kapcsolatában.
A vád szerint Kína EU-n belüli kórházakat és egészségügyi intézményeket támadott meg a koronavírus-válság ideje alatt.