Szlovák, magyar – két jó barát? – MANDINER PODCAST
2020. június 09. 17:19
Meglepő beszédet mondott Trianon 100. évfordulóján a szlovák miniszterelnök. Zavarba hozta vele mind a magyar kisebbséget, mind a szlovák közvéleményt: őszinte gesztus volt, vagy taktikai húzás? Követik-e tettek a szavakat? Vagy a békejobb igazából üres volt?
2020. június 09. 17:19
p
0
0
71
Mentés
Igor Matovic egy héttel ezelőtti beszédében elismerte a múltbeli történelmi Magyarországot, a magyar sérelmeket, és békejobbot ajánlott a magyaroknak Szlovákia közös építésére. Ugyanezen a találkozón a magyar MKP párt egy memorandumot adott át neki, amelyben leírták a magyar kisebbség jogigényeit. Ezt viszont már rosszul fogadta a kormányfő, és vele együtt az egész szlovák politika. Az igazán feszült politikai légkör azonban Romániában övezte Trianon centenáriumát, bár a román elnök és a kormány az évfordulón tartózkodtak a konfrontatív gesztusoktól. Mi olvasható ki a szomszédos államok gesztusaiból? Milyen konkrét intézkedésekkel kerülhetne nyugvópontra a magyar kisebbség ügye Szlovákiában és Romániában?
Vendégünk: Zahorán Csaba, történész, a Közép-Európa Kutatóintézet (NKE EJKK) és a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport (BTK TTI) munkatársa.
Az RMDSZ javaslatára a közösség többsége hajlandó lenne a három kormánypárt közös jelöltjére, Crin Antonescura adni a voksát. Nem ideális jelölt, de benne látják az esélyt a szélsőséges nacionalisták megállítására – érvel lapunknak Kelemen Hunor, a magyar párt elnöke. Interjú a romániai választás előtt.
Egyre nő a tét, ahogy közeledik a megismételt romániai államfőválasztás időpontja. Minden jelölt bukdácsol, és minden tábor megosztott, a háttérben nagy játszmák zajlanak.
Kik álltak a harmincöt évvel ezelőtti marosvásárhelyi pogrom mögött? Mennyire valóságos a Securitate tovább élő hálózata? Kik irányítják a háttérből a mai román politikai folyamatokat? Barabás T. János külügyi szakértővel beszélgettünk.
Miért választják a külföldi turisták a magyar fővárost? Honnan érkeznek elsősorban? Miben kellene még erősödnie Budapestnek? Ezúttal a Magyarországra, különösen a Budapestre irányuló külföldi turizmus kerül a fókuszba: bemutatjuk az eddigi eredményeket és a lehetőségeket.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 71 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2020. június 10. 21:44
A szlovákoknak nem voltak határon túli nemzettestvérei, ezért jobban együtt tudtak élni egy országban velünk.
Egyik minimum követelmény lenne tölem a szlovákok (egykori tótok) irányában a történelmi közös emlékeinket felíratozzák magyarul is. Ne csak a magyarok pénze kelljen nekik, hanem a magyarok nyelve is.
Ha vissza lehetne követni személyesen kettejük családfáját, hogy melyikük elődei élnek régebb óta a Kárpát-medencében, akkor Semjén Zsolt nem valószínű, hogy jól jönne ki az összevetésből.